Manuela Gretkowska – polska pisarka, scenarzystka, felietonistka, a także działaczka społeczna i założycielka Partii Kobiet. Jej książki są tłumaczone na wiele języków, między innymi na: węgierski, serbski, ukraiński, litewski, rosyjski, niemiecki, hiszpański i fiński.
Manuela Gretkowska przyszła na świat 6 października 1964 roku w Łodzi.
Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam też współpracowała z czasopismem literackim i kulturalnym „brulion”, którego redaktorem naczelnym był Robert Tekieli.
W roku 1988 wyjechała do Francji, gdzie ukończyła antropologię średniowiecza w jednej z paryskich szkół. Na początku lat 90. wróciła do kraju. Pracowała jako zastępca redaktorki naczelnej magazynu „Elle”, następnie została awansowana na dyrektor literacką tego pisma. Jej felietony ukazywały się nie tylko w „Elle”, ale również w „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityki”, „Machiny” oraz „Cogito”. Przez pewien czas pełniła również rolę asystentki pisarza i malarza – Józefa Czapskiego. Jej mężem był wówczas prozaik, eseista i publicysta – Cezary Michalski.
Pisarka zadebiutowała wydaną w 1991 roku książką p.t. „My zdies’ emigranty”. W utworze tym w ironiczny sposób pokazała doświadczenia młodych ludzi wyjeżdżających z Polski. Jej twórczość docenił polski poeta i prozaik – Czesław Miłosz, którego wypowiedź opublikowano w pierwszym wydaniu.
W kolejnych latach powstawały następne książki autorstwa Gretkowskiej. Znalazł się wśród nich „Tarot paryski”, „Kabaret metafizyczny” oraz „Podręcznik do ludzi”. Twórczość ta przyniosła jej opinię skandalistki i postmodernistki. Jej proza, która bywa określana jako feministyczna i metafizyczna znalazła liczne, bardzo zróżnicowane grono czytelników. Styl, w którym pisała był lekki, unikała ona bowiem patetycznego języka. W 1994 roku pisarka rozwiodła się ze swoim mężem Cezarym. Niedługo później związała się z Piotrem Pietuchą. Para wspólnie wychowuje córkę Polę.
Manuela w 1996 roku napisała scenariusz do filmu reżyserii Andrzeja Żuławskiego zatytułowanego „Szamanka”. Był to dramat psychologiczny produkcji polsko-francuskiej. Rok później wyjechała do Szwecji. W 1998 roku wydała książkę p.t. „Namiętnik”, w której zebrała pięć opowiadań, mówiących o potrzebie i poszukiwaniu miłości. W tym samym roku powstał „Światowidz”. Jest to zbiór opowieści z podróży, między innymi do Indii, Nepalu czy słonecznej Hiszpanii. Książka ukazuje również różne religie, widziane okiem Europejki, która przemierza świat, aby upewnić przekonanie, że mimo różnic kulturowych i cywilizacyjnych nadal istnieje jedność ludzkiego odczuwania.
Od 27 marca 2000 roku w telewizji TVN zacz�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
�to emitować polski serial zatytułowany „Miasteczko”. Manuela Gretkowska współtworzyła scenariusz do tego serialu, wraz z Piotrem Pietuchą, Agnieszką Krakowiak oraz Jackiem Kondrackim. Również w tym roku wydano felietony jej autorstwa, pod wspólnym tytułem „Silikon”.
Kolejne dzieła autorstwa Manueli skłaniały się ku prozie osobistej, wręcz intymnej. W 2001 roku powstała książka zatytułowana „Polka”, która była dziennikiem ciąży pisarki. Książka ta została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” w 2002 roku. Jest to nagroda przyznawana przez Fundację Agory oraz „Gazetę Wyborczą”. Jej celem jest promowanie polskiej literatury współczesnej, a laureatami mogą być jedynie żyjący autorzy. Rok później autorka wraz ze swoim partnerem Piotrem Pietuchą napisała „Sceny z życia pozamałżeńskiego”. Były to dwie mini powieści, przedstawiające historie miłości, flirtu oraz namiętności, która przeradzała się wręcz w obsesję.
Wśród dorobku dotychczasowej stwórczości pisarki możemy odnaleźć również „Manifest”, który jest swoistym sprzeciwem przeciwko sytuacji kobiet w Polsce. Pisarka dziełem tym zapoczątkowała ruch społeczny :Polska jest kobietą”, który w 2007 roku przekształciła w nową partię polityczną nazwaną „Partia Kobiet”. W październiku tego samego roku postanowiła zrezygnować z kierowania partią, pozostając jej przewodniczącą honorową. Również w 2007 roku ukazała się powieść obyczajowa „Kobieta i mężczyźni” autorstwa Gretkowskiej, w której zgłębione zostały tajniki skomplikowanych relacji damsko-męskich. Pisarkę ogłoszono Polką Roku 2007 w plebiscycie czytelników „Wysokich Obcasów”. Znalazła się również wśród laureatów Fenomenu 2006, czyli nagrody przyznawanej przez tygodnik „Przekrój” za wyjątkowe zjawiska minionego roku.
Z ręki pisarki powstała również „Miłość po polsku”, która jest powieścią emigrancką, ukazującą przeżywanie przez bohatera poczucia wyobcowania. „Agent”, „Miłość klasy średniej” oraz „Kosmitka” to kolejne książki autorstwa Gretkowskiej. W 2019 roku ukazała się książka „Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustowiak”. Jest to rozmowa, w której pisarka wyraża swoje przemyślenia na temat swobody, duchowności, a także sytuacji państwa w obecnych czasach.
Manuela Gretkowska obecnie mieszka wraz z córką Polą oraz partnerem Piotrem w podwarszawskim Ustanowie. W 2020 roku ukazała się jej najnowsza książka zatytułowana „Wenecja. Miasto, któremu się powodzi”. Jest to porywająca opowieść, w której czytelnik poznaje najpiękniejsze zakątki barwnej Wenecji oraz dowiaduje się co warto zobaczyć będąc w tym mieście. Czytając tę książkę można również poznać mniej znane fakty, których nie znajdziemy w większości popularnych przewodników.
Dodaj komentarz jako pierwszy!