Friedrich Nietzsche

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Friedrich Nietzsche, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Friedrich Nietzsche – biografia autora
Friedrich Wilhelm Nietzsche urodził się piętnastego października 1844 roku w jednej z dzielnic saksońskiego miasta Lutzen. Jego rodzicami byli Franziska Nietzsche oraz luterański pastor Carl Ludwig Nietzsche. Został wychowany w protestanckiej religijności szwabskiej. To właśnie ona miała ogromny wpływ na ukształtowanie jego moralności niewolniczej cechującej się ważnym odczuciem cierpliwości, serdeczności, pokory i współczucia. Filozof wielokrotnie opowiadał o swoim polskim pochodzeniu. Według wskazań genealogicznych przeprowadzonych w XVI wieku można stwierdzić, że jego korzenie są tylko i wyłącznie niemieckie. Autor niechętnie przyznawał się do założenia na temat swojej ,,polskości”, uważał je wówczas jako manifestację przeciwko podupadłej kulturze niemieckiej. Polskie pochodzenie filozofa w swoim artykule opisał Bernard Scharlitt (artykuł nosił tytuł ,,
Po śmierci jego ojca w 1849 roku gospodarstwem zajmowały się tylko i wyłącznie kobiety: babcia, siostra o imieniu Elżbieta, ciotki, a także młoda matka. Niecały rok później rodzina zadomowiła się w powiatowym mieście Naumburg, gdzie Friedrich rozpoczął swoją kilkuletnią edukację w szkole miejskiej, kontynuował ją zaś w przykatedralnej szkole gimnazjalnej. To właśnie tam zapoznał się z pojęciem niemieckiej muzyki klasycznej – samodzielnie przeanalizował dzieła takich twórców, jak: Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Franz Peter Schubert, Georg Friedrich Handel, czy Franz Joseph Haydn. Po sukcesywnym zakończeniu nauki w tej szkole otrzymał propozycję kontynuacji edukacji w szkole Landesschule Pforta. To właśnie tam poznał poezję niedocenionego wówczas pisarza Johanna Christiana Friedricha Holderlina.
W wieku dwudziestu lat postanowił rozpocząć edukację na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Studiował tam w zakresie teologii, filologii klasycznej, historii Kościoła i sztuki. Przeczytał wtedy książkę niemieckiego pisarza Davida Straussa pod tytułem ,,Das Leben Jesu. Kritisch bearbeitet”, która miał za zadanie poddać Pismo Święte analizie filologicznej, a także ukazać prawdopodobieństwo do jej mitycznego podłoża i sprzeczność związaną z niektórymi zdarzeniami. Wskutek tego Nietzsche stracił swoją wiarę w Boga. Po dwóch semestrach uczęszczania do tamtejszej szkoły przeniósł się na Uniwersytet Lipski. Jeszcze jako uczeń stał się godnym uznania filologiem klasycznym, a także współautorem publicznego towarzystwa o tej właśnie tematyce. W roku 1866 zostały opublikowane jego pierwsze utwory w formie drukowej – a były to komentarze do Arystotelesa oraz rozważania o twórczości greckiego Teognisa z Megary.
1867 rok stał się wielkim przełomem w życiu pisarza. Przeanalizował wówczas z przekonaniami i poglądami filozofa Arthura Schopenhauera opisaną w piśmie ,,Świat jako wola i przedstawienie.”. Dzięki temu Schopenhauer został wielką inspiracją w jego dziełach.
Po zakończeniu przymusowej służby w wojsku, za pomocą przyjaciela Fryderyka i nauczyciela, filozofowi zaoferowano pracę jako profesor na katedrze filologii klasycznej w jednej z bazylejskich szkół. Oficjalnie został on powołany w lutym 1869 roku bez potrzeb egzaminowania oraz pisania rozprawki doktorskiej. Miał on wtedy zaledwie dwadzieścia pięć lat. 28 maja odbył się jego pierwszy wykład poruszający temat filologii klasycznej.
Ten debiut był bardzo błyskotliwy i sukcesywny, Friedrich odczuwał jednak większy sentyment do działań związanych z filozofią. Trzy lata po przyjęciu pracy na stanowisku profesora opublikował książkę pod tytułem ,,Narodziny tragedii, czyli hellenizm i pesymizm.”, w której ukazał koncepcje przejawu woli mocy oraz dążności do obrazowania świata marzeniami. Nie cieszyła się ona wielką popularnością; odebrało ją tylko kilku czytelników, którzy w większości wystawili jej negatywne opinie. Wskutek tych recenzji uczniowie stracili do niego zaufanie. Na jego wykłady zaczęło przychodzić coraz mniej osób. Jedyne wsparcie okazane zostało ze strony Richarda Wagnera.
W mieście Bazylei nawiązał kontakt z filozofem Paulem Ree – w wielkim stopniu przyczynił się on do jego twórczości oraz pełnił dużą funkcję w życiu prywatnym Nietzscha.
Kompozytora Richarda Wagnera mężczyzna zapoznał jeszcze w Lipsku, kiedy to jako student wykazał wielkie zainteresowanie jego twórczością kompozytorską. Połączyło ich ogromne zamiłowanie do muzyki, a także zainteresowani

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!