Jerzy Kosiński

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Jerzy Kosiński, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

JERZY KOSIŃSKI naprawdę nazywał się Józef Lewinkopf. Jest to pisarz polsko-amerykański, o żydowskim pochodzeniu, który pisał w języku angielskim. Autor ten tworzył głównie powieści, które poruszały trudne i kontrowersyjne tematy. Jerzy Kosiński jest równie ceniony, jak krytykowany przez środowisko literackie oraz czytelników. Zarzuca mu się wybujałą fantazję w życiu osobistym, siłowe budowanie swego wizerunku na skrajnych opowieściach, liczne plagiaty, a nawet wynaturzenia seksualne. Jest to postać przede wszystkim oryginalna, tajemnicza, ale też budząca pewien niesmak.

ŻYCIORYS:
Józef Lewinkopf to syn Mieczysława (Mojżesza) Lewinkopfa i Elżbiety Linieckiej Weinreich. Urodził się dnia 14 czerwca 1933 roku, w Łodzi. Po wybuchu drugiej wojny światowej, ze względu na prześladowania (ojciec był Żydem), rodzina przeprowadziła się do niewielkiej wsi. Ksiądz Eugeniusz Okoń pomógł mu zmienić nazwisko na Kosiński. Po zakończeniu wojny Józef podejmował się wielu prac, był instruktorem narciarstwa, instruktorem kulturalno-oświatowym, a także podjął studia na Uniwersytecie Łódzkim (studiował socjologię). W roku 1957 mężczyzna wyjechał do Stanów Zjednoczonych i osiadł tam na stałe. Podjął kolejne studia podyplomowe w Uniwersytecie Columbia i New School for Social Research. Po ośmiu latach od przyjazdu otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Został wykładowcą na amerykańskich uczelniach, a w późniejszych latach był prezesem amerykańskiego PEN Clubu (jest to międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy). Jerzy Kosiński (Józef Lewinkopf) popełnił samobójstwo 3 maja 1991 roku, w Nowym Jorku.

DOROBEK ARTYSTYCZNY:
Autor początkowo wydawał swoje książki pod pseudonimem Joseph Novak: „Przyszłość należy do nas, Towarzyszu”, 1960 rok; „Nie ma trzeciej drogi”, 1962. Najpopularniejsza powieść, która kojarzy się z nazwiskiem Jerzy Kosiński, jest wydana w 1965 roku książka pod tytułem „Malowany ptak”. Opowiada o losach małego, żydowskiego chłopca w czasach drugiej wojny światowej. Powieść ta wywołała ogrom kontrowersji. Po pierwsze zawiera przeróżne opisy ludzkiego okrucieństwa i wynaturzeń, niesmaczne akty pornograficzne; uznano też, że jest antypolska, gdyż przedstawia Polaków w bardzo niekorzystnym świetle. Druga kwestia to zastanawiający wątek autobiograficzny. Zastanawiano się nad faktem, czy przeżycia chłopca z książki są zarazem przeżyciami autora, jednak jako dziecko przebywał on bezpieczny w domu na wsi. Autor wielokrotnie przyznawał, że historia ta jest wywrotem fantazji i nie uderza w żaden naród. Uznano, że Jerzy Kosiński nie mógł być autorem tej powieści, ponieważ jego znajomość języka angielskiego w czasach jej wydania była bardzo słaba. Do autorstwa książki miał się przyznać poeta i tłumacz George Reavey. Ostatecznie orzeczono jednak, że oskarżenia o plagiat związane były z propagandą komunistyczną. „Malowany ptak” do dziś wywołuje wiele kontrowersji ze względu na swoją treść, ale też niepewną genezę powsta

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!