Joris Karl Huysmans
Zamień czytanie na oglądanie!
Charles-Marie-Georges Huysmans był francuskim powieściopisarzem i krytykiem sztuki, który publikował swoje prace jako Joris-Karl Huysmans. Najbardziej znany jest z powieści wydanej w roku 1884 „À rebours”. Przez 30 lat pracował we francuskiej służbie cywilnej i zarobione tam pieniądze pozwoliły mu na dalsze utrzymanie.
Twórczość Huysmansa jest uważana za wybitną ze względu na idiosynkratyczne użycie języka francuskiego, jej bogate słownictwo, barwne opisy, satyryczny dowcip oraz daleko posuniętą erudycję. Na wstępie kariery zaliczano go do nurtu naturalizmu, jednak po publikacji „À rebours” związał się z ruchem dekadenckim. Twórczość Huysmansa była wyrazem głębokiego pesymizmu.W późniejszych latach jego powieści odzwierciedlały przemyślenia Huysmansa nad katolicyzmem, nawrócenie religijne oraz zostanie oblatem. W „La cathédrale” z 1898 szeroko omawia ikonografię architektury chrześcijańskiej.
„Là-bas” (1891), „En route” (1895) oraz „La cathédrale” (1898) to trylogia, w której pojawia się Durtal, postać autobiograficzna, której postępy duchowe są śledzone i która przechodzi na katolicyzm. „La cathédrale” było jego największym dziełem komercyjnym. Zyski z rej powieści pozwoliły Huysmansowi przejść na emeryturę z pracy w służbie cywilnej.
Huysmans przyszedł na świat w Paryżu 5 lutego1848 roku. Jego ojciec Godfried Huysmans był z zawodu litografem. Jego matka Malvina Badin Huysmans zaś- nauczycielką. Ojciec Huysmansa zmarł, gdy ten miał osiem lat. Po tym wydarzeniu, jego matka szybko wyszła ponownie za mąż. Huysmans natomiast żywił urazę do ojczyma, Julesa Og, protestanta, który był współwłaścicielem paryskiej introligatorni. W młodości Huysmans odwrócił się od Kościoła rzymskokatolickiego. W szkole nie był szczęśliwy, ale ukończył szkołę i uzyskał dyplom licencjata.
Huysmans pracował jako urzędnik we francuskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przez 32 lata. Rozpoczął tam pracę w roku 1866. Była to dla niego bardzo nużące zajęcie. W młodości powołano Huysmansa do walki w wojnie francusko-pruskiej. Został jednak zdymisjonowany. Powodem tej decyzji była dyzenteria. Doświadczenie to jednak autor wykorzystał w opowiadaniu „Sac au dos”. Opowiadanie to zostało zamieszczone później w zbiorze „Les Soirées de Médan”.
W 1880 roku Huysmans współtworzył gazetę Le Gaulois, która była wrogo nastawiona do zadekretowanego przez rząd wydalenia jezuitów. Jednak pod naciskiem przełożonych zaprzestał z nią współpracy.
Jako powieściopisarz i krytyk sztuki brał czynny udział we francuskim życiu literackim i artystycznym w ostatniej ćwierci XIX wieku aż do śmierci w 1907 ro
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!