Aureliusz Marek
Zamień czytanie na oglądanie!
Marek Aureliusz [znany również jako Marcus Annius Aurelius Verus] był cesarzem rzymskim w latach 161 roku n.e. do 180 roku n.e. (dziewiętnaście lat rządów). Urodzony 26 kwietnia roku 121 roku w Rzymie, zmarł 17 marca 180 roku w Vindobonie (Wiedniu). Pomimo czasowej funkcji cesarza Rzymu był również pisarzem i filozofem.
Rodzina Marka Aureliusza wywodziła się z zamożnej dynastii Antoniów, i jak reszta dynastii, rodzina żyła na wysokim poziomie dzięki ojcowi Marka, Anniusza Werusa, który był osobą bogatą. W wieku trzech lat ojciec Marka Aureliusza, przed chwilą wspomniany Anniusz Werus, zmarł, a opiekę nad młodym arystokratą przejął Hadrian. Oficjalnie po czternastu latach od śmierci ojca Marka, Hadrian zaadoptował Antonina [pełne imię Titus Aurelius Fulvius Boionius Arrius Antonius], bezpośrednio naznaczając go jako swojego następcę. Antonii był w jednej rodzinie z Markiem Aureliuszem za sprawą żony Antoniego, będącą ciotką Marka. Wraz ze śmiercią Adriana, Antonin obrał stanowisko cesarza pod imieniem Antonius Pius, i wtedy zarazem Marek Aureliusz dostał tytuł cezara. Po śmierci Antoniusa, Marka mianowano cesarzem, a sam Marek rozdzielił władze pomiędzy siebie, a swojego brata.
Okres rządów Marka Aureliusza był przepełniony wieloma zewnętrznymi problemami: wiele klęsk żywiołowych, jak trzęsienia ziemi na Kyzikos, wylew Tybru w roku 161 czy seria silnych trzęsień ziemi w portowym mieście Smyrnie, długie okresy niedożywienia ludności, liczne pożary, epidemia dżumy (ostrej choroby zakaźnej) czy wielka plaga szarańczy zdecydowanie utrudniały władanie nowemu cesarzowi. Na dodatek najzacieklejszymi przeciwnikami Rzymu były plemiona germańskie, zamieszkałe na północ od plemion celtyckich, jak i Partowie, państwo na terenie obecnego Iranu, rządzone przez dynastię Arsacydów. Wbrew pozorom, Marek Aureliusz żył skromnie jak na swoje ówczesne stanowisko, a jego codzienne życie przepełniał spokój. Czuł się zobowiązany służyć wobec ludu i własnego kraju.
Konflikty wojenne pod rządami Marka Aureliusza nasiliły się roku 161, gdy to wyżej wspomniani Partowie zaatakowali wschód wielkiego cesarstwa rzymskiego. Na samym początku wojska Rzymu nie potrafiły odepchnąć Partów, co skutkowało pierwszymi porażkami. Dopiero podczas okresu 163 do 166 roku, Partowie zostali pokonani w kampanii wojennej zorganizowanej przez Rzymian. Radość ze zwycięstwa jednak nie trwała długo, gdyż wraz z powrotem ze wschodu, liczne Rzymskie oddziały wojskowe przyniosły do kraju epidemię nazwaną na podstawie dynastii Marka Aureliusza, „Zarazą Antonimów”, która w roku 165 spustoszy cały kraj i osłabi rzymską społeczność. Jednak nie był to koniec wojennych zatarć, g
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!