Części mowy i zdania

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Części mowy i zdania, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

CZĘŚCI MOWY I ZDANIA
CZĘŚCI MOWY
W języku angielskim możemy wyróżnić dziesięć części mowy. Dziewięć z nich na pewno każdy już zna, ponieważ takie same mamy w języku polskim. Są to: rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek, zaimek, spójnik, liczebnik, przyimek i wykrzyknik. Nowością może być jedynie przedimek.Rzeczownik (noun) – Rzeczownik określa osobę, miejsce, rzecz, itd. Odpowiada na pytania: kto? co? W przeciwieństwie do języka polskiego, nie odmieniamy go ani przez przypadki, ani przez rodzaje. Natomiast w angielskim rzeczowniki możemy podzielić na policzalne i niepoliczalne. Liczbę mnogą rzeczowników policzalnych tworzymy poprzez dodanie końcówki „-s”, np. one dog – two dogs.Czasownik (verb) – Czasownik opisuje czynności albo stan. Odpowiada na pytania: co robi? co się z nim dzieje? Prawie zawsze możemy go zauważyć w połączeniu z rzeczownikiem (czyli podmiotem).
Czasowniki w angielskim możemy podzielić na różne rodzaje. Są to m.in.:1. Czasowniki modalne – can, could, must, should.2. Czasowniki posiłkowe (auxiliary verbs) – do, have, be, will.3. Czasowniki regularne i nieregularne.
czasowniki regularne i nieregularne Oprócz tego czasowniki mogą przybierać różne formy. Dlatego rozróżniamy m.in.:1. Bezokolicznik (infinitive) – to go, to work, itd.2. Bezokolicznik bez „to” (bare infinitive) – go, work, itd.3. Bezokolicznik „perfektowy” (perfect infinitive) – have gone, have worked, itd.4. Imiesłów czynny – końcówka „-ing” (gerund) – going, working, itd.5. Imiesłów bierny – czas przeszły, III forma – gone, worked, itd..6. Forma czasu przeszłego (Past Simple) – II forma – went, worked, itd.Przymiotnik (adjective) – Przymiotnik dostarcza nam informacji na temat cech rzeczownika, który określa. Odpowiada na pytania: jaki? jaka? jakie? Przymiotnik również nie odmienia się przez przypadki i rodzaje. Możemy stopniować przymiotniki poprzez dodanie końcówki, opisowo albo w nieregularny sposób.Przysłówek (adverb) – Przysłówek również dostarcza nam informacji o tym, jak, kiedy albo gdzie coś się wydarzyło. I tu od razu możemy zauważyć, że odpowiada na pytania: jak? kiedy? gdzie?
Możemy wyróżnić pięć rodzajów przysłówków:1. Przysłówki czasu (adverbs of time) – now, yesterday, tomorrow, itd.
2. Przysłówki miejsca (adverbs of place) – here, there, away, itd.
3. Przysłówki sposobu (adverbs of manner) – badly, lonely, strongly, itd.
4. Przysłówki stopnia (adverbs of degree) – only, just, enough, itd.
5. Przysłówki częstotliwości (adverbs of frequency) – often, usually, always, itd.Zaimek (pronoun) – Zaimek pozwala nam na uniknięcie powtórzeń rzeczownika w zdaniu. Również się nie odmieniają.
Możemy wyróżnić siedem rodzajów zaimków:1. Zaimki osobowe (personal pronouns) – I, you, we, they, itd.
2. Zaimki osobowe w funkcji dopełnienia (object pronouns) – me, them, itd.
3. Określniki dzierżawcze (possessive determiners) – my, yours, their, itd.
4. Zaimki dzierżawcze (possessive pronouns) – mine, yours, theirs, itd.
5. Zaimki zwrotne (reflexi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.