Baner-og-lny-306x810-1-min

Mały Książę

Baner-og-lny-306x810-1-min

Antoine de Saint-Exupéry – o autorze

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Antoine de Saint-Exupéry – o autorze, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Jean-Baptiste Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry, czyli prościej Antoine de Saint-Exupéry, to francuski pilot oraz pisarz. Powszechnie znany jest jako autor jednej z piękniejszych książek świata, a mianowicie ,,Małego Księcia”. Za swoją pracę zdobył Nagrodę Książki Narodowej Stanów Zjednoczonych.
Mężczyzna urodził się 29 czerwca 1900r. w francuskim mieście – Lyon, w arystokratycznej rodzinie. Wraz z ukończeniem ośmiu lat, zakończył naukę w szkole chrześcijańskiej, a później kontynuował ją na prośbę dziadka w szkole prowadzonej przez jezuitów. Niestety, gdy Antoine był jeszcze małym chłopcem, jego ojciec zmarł na udar mózgu. Wobec tego oraz wybuchu I wojny światowej, wraz z bratem musiał objąć ochroną swoją matkę oraz trzy siostry. Jednak niedługo później pojawiło się kolejne nieszczęście. Brat Exuperego zmarł, a Exupery pozostał jedynym mężczyzną w rodzinie.
W wieku dwunastu lat przeżył swój pierwszy lot. Ten wiek był dla chłopca bardzo ważny, ponieważ właśnie wtedy zaczęły ukazywać się jego talenty pisarsko-literackie oraz konstrukcyjno-techniczne. Pisał wiersze i jednocześnie konstruował. Wymyślił na przykład wynalazek, o nazwie ,,rowerolot”, który był rowerem małego chłopca, z zarzuconym prześcieradłem na ramę. Wobec tych i wielu innych wynalazków, postanowił udać się do Akademii Sztuk Pięknych. Na studiach stworzył kilka projektów dotyczących samolotów.
Jednak, to nie to miało dać mu największe szczęście. Kluczowym momentem, było powołanie Antoine do służby wojskowej, dnia 9 kwietnia 1921r. Już 9 lipca odbył swój pierwszy lot, a w październiku został przydzielony do 34 Pułku Lotnictwa. Niestety niedługo mógł się cieszyć swoją pozycję, ponieważ w styczniu odniósł sporo ran i wrócił do Paryża. Tam zmienił swój tryb życia i zatrudnił się jako księgowy. Miał wtedy więcej wolnego czasu, który poświęcał przede wszystkim na pisanie. Jednak życie na ziemi szybko go znudziło. Zrezygnował z pracy w biurze. Za to spotkał Jeana Prévosta, który gdy usłyszał o twórczości byłego księgowego, zaproponował mu wydanie jego dzieł. Tak więc w 1926r. do czasopisma, trafiło opowiadanie, które Exupery oparł na swoim doświadczeniu pod tytułem ,,Pilot”.
Jednak mężczyzna ciągle wracał myślami do latania i dlatego w tym samym roku wrócił do samolotu. Tym razem pracował jako pilot pocztowy, a przez swoje doświadczenie, stał się jednym z lepszych w tym zawodzie. Wobec samych sukcesów, został przeniesiony do Maroka, gdzie pomagał w akcjach ratunkowych dla tych pilotów, którzy rozbili się na Saharze. Jednocześnie pisał swoją pierwszą powieść, która miała swoją premierę w 1929r. Ostatecznie, w tym samym roku, wrócił do francuskiej stolicy, by podpisać kontrakt Gastonem Gallienardem, na swoje dzieła. Jedną z nich, oparł na historii, gdy został dyrektorem Areoposta i odbył swój lot nad Andami. Tą piękną podróż, opisał w utworze ,,Nocny lot”. To wła�

Zobacz więcej o autorze

Wojna i okupacja – o epoce

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Wojna i okupacja – o epoce, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu „Mały Książę”
Pomysł na napisanie „Małego Księcia” zrodził się w 1941 roku. Antoine de Saint-Exupéry dedykował utwór swojemu przyjacielowi, przebywającemu we Francji.
Pierwowzorem Róży była żona poety. Lektura czerpie również swą inspirację z przypadkowego wypadku na Saharze Antonie’a. Po kilku dniach od rozbicia pilot spotkał Beduina, któremu zawdzięczał swoje niespodziewane ocalenie. W czasie tej wędrówki natknął się na lisa, pierwowzór Lisa z książki.
Gatunek utworu:
Książka „Mały Książę” łączy w sobie cechy powiastki filozoficznej, przypowieści i baśni.
Do

Czas i miejsce akcji

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Mały Książę” – czas i miejsce akcji
Cała przygoda odbywa się podczas lotu de Saint-Exupéry’ego nad Afryką. Są to lata trzydzieste XX wieku. Czas akcji, który obejmuje ciąg wydarzeń to osiem dni – od momentu awaryjnego lądowania na pustyni i spotkania Małego Księcia do chwili opuszczenia przez chłopca Ziemi i powrócenia na swoją planetę. Akcja przenosi się w czasie sześć lat wstecz, aż do dzieciństwa Pilota. Przedstawia wtedy moment, gdy narrator zaczyna spisywać wspomnienia o tajemniczym przyjacielu. W utworze głównie miejsce akcji to pustynia Sahara na Ziemi, a także asteroida B-612, na której mieszkał chłopiec. Kolejnymi miejscami są miejsca, w których Mały Książę był podczas wędrówki: asteroida 325 należy do Króla, asteroida 326 – mieszkał na niej Pyszałek, asteroida 327 – zamieszkiwana przez Opoja, asteroida 328 – właścicielem był Biznesmen, asteroida 329 – pracował na niej Latarnik, asteroida 330 – należała do Starego Pana. Te wszystkie miejsca bohater odwiedził w  rok. Każde z miejsc ma swo

Bohaterowie i narracja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie i narracja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Mały Książę” – bohaterowie:
– Mały Książę – jest głównym bohaterem utworu. Młody, drobny chłopiec, który przywędrował na Ziemię z odległej asteroidy B-612. Ma jasne, kręcone włosy. Bardzo lubi się śmiać. Kocha Różę, którą pozostawił na swojej planecie, lecz przekonał się o tym dopiero podczas pobytu na Ziemi. Chłopiec jest bardzo wesoły, opiekuńczy, mądry, odpowiedzialny i dojrzały. Na swojej planecie codziennie wyrywa baobaby, pielęgnuje różę i czyści wulkany.
– Pilot – jest narratorem książki. Dorosły, samotny człowiek, ale dalej ma w sobie odrobinę dziecięcego spojrzenia na świat. Mały Książę pomaga mu w odkryciu w sobie dziecka na nowo i zaczyna on patrzeć inaczej na otaczający go świat.
– Róża – jest delikatna, piękna i wie o swojej doskonałości. Przybyła na planetę Małego Księcia jako ziarenko, które on łatwo mógł pomylić z baobabem, lecz dostrzegł różnicę i pielęgnował ją oczekując aż wyrośnie z niej piękny kwiat. Jest bardzo dumna i żądna komplementów. Mały Książę mówił o niej, że to skomplikowana osoba, bo nie ujawnia własnych uczuć.
– Król – zamieszkuje asteroidę 325. Jest to stary mężczyzna, przepojony dumą. Jego planeta cała zajęta jest przez gronostajowy płaszcz. Bardzo lubi wydawać rozkazy. Ogromnie zależy mu na tym, aby inni szanowali jego autorytet. Nie toleruje nieposłuszeństwa. Jest to monarcha absolutny, ale ponieważ jest dobry, wydaje rozsądne rozkazy. Reprezentuje typ człowieka, któremu zależy nade wszystko na władzy.
– Człowiek Próżny – zamieszkuje asteroidę 326. Uważa wszystkich za swoich wielbicieli. Uwielbia, gdy ludzie składają mu okla

Streszczenie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Mały Książę – streszczenie
Narrator, mając sześć lat, chciał zostać malarzem. Zachęcił go do tego obrazek w książce przyrodniczej opisujący puszczę, przedstawiający węża boa połykającego jakieś zwierzę. Na podstawie malowidła stworzył dwa własne szkice przedstawiające węża trawiącego słonia, z czego w jednym z zewnątrz, a na drugim wewnątrz zwierzęcia. Pokazując rysunek dorosłym, narrator czuł rozczarowanie. Mówili oni bowiem, iż jest to kapelusz, natomiast po pokazaniu drugiego malunku dorośli poradzili artyście, aby zajął się gramatyką, arytmetyką, historią i geografią. W ten sposób zrazili go do malarstwa. Zajął się więc powyższymi naukami. Dlatego też wybrał zawód pilota. Autor, gdy spotykał osobę dorosłą, która według niego była mądrzejsza niż przeciętny człowiek, pokazywał jej rysunek. Jednak zawsze otrzymywał odpowiedź: „To jest kapelusz”. Wobec powyższego, autor rozmawiał z tą osobą o tematach na jej poziomie, czyli o brydżu, golfie, polityce i krawatach. Rozmówca był zadowolony, że poznał osobę rozsądną.
Pilot, nie mogąc znaleźć człowieka, który by go zrozumiał czuł się bardzo samotny. Było tak, aż do przymusowego lądowania na Saharze. W motorze samolotu popsuła się pewna część, więc autor musiał ją naprawić. Miał mało czasu, gdyż zapas wody starczał jedynie na osiem dni. Pierwszej nocy zasnął na piaszczystej ziemi tysiąc kilometrów od terenów zamieszkałych. Nad ranem obudził go głos chłopca proszącego o narysowanie baranka. Autor zdziwił się, ponieważ w okolicy nie mieszkał żaden człowiek. Narysował kilka szkiców, lecz dziecko wszystkie odrzuciło. Zniecierpliwiony narysował skrzynkę, w której rzekomo miał znajdować się baranek. Tak autor zaznajomił się z Małym Księciem.
Mały Książę zadawał wiele pytań, lecz nie odpowiadał na te skierowane do niego. Zaintrygował go samolot pilota, a po odpowiedzi dorosłego stwierdził, że pilot też trafił na Ziemię z nieba. Dzięki temu autor wywnioskował, że Mały Książę nie jest Ziemianinem. Pochodził on z planety B-612 odkrytej przez tureckiego astronoma. Była tak mała, iż baranek nie mógłby z niej uciec ani zaginąć.
Autor mówił o tym, że chciałby, aby jego książkę traktowano poważnie oraz wyżalał się, że zaczął zapominać o swoim przyjacielu, dlatego kupił farby i ołówki, aby go namalować i nie zapomnieć. Nie chciał być taki, jak inni dorośli i potwierdzał własne przypuszczenia, iż się zestarzał.
Trzeciego dnia pilot dowiedział się o problemie baobabów. Mały Książę chciał użyć baranka do tępienia tych drzew, aby ich korzenie nie przeorały jego planety. Opowiedział autorowi o planecie lenia, który zlekceważył trzy pędy, po czym one rozerwały jego planetę.
Czwartego dnia pilot dowiedział się o zamiłowaniu Małego Księcia do zachodów słońca. Jego planeta była mała. Aby zobaczyć zachód słońca, wystarczało przesunąć stołek i podziwiać zjawisko. Pewnego dnia Mały Książę widział aż 43 zachody Słońca.
Piątego dnia Mały Książę zdenerwował się na pilota, ponieważ ten go nie słuchał i zajmował się rzeczami „ważniejszymi”. Mały Książę zarzucił narratorowi, że mówi jak dorośli i nazwał go „grzybem”. Pilot nie chciał odpowiadać na jego pytania odnośnie do kolców u kwiatów. W zamian zawstydzony narrator obiecał, że dorobi barankowi kaganiec, aby ten nie zjadł jego kwiatu.
Później pilot poznał lepiej historię rośliny. Krzak róży wykiełkował pewnego dnia i Mały Książę z uwagą patrzył na pęd, który mógł się przeistoczyć w baobab. Wreszcie zaczął się formować pąk. Kwiat stroił się wiele dni, aż Róża „przyszła” na świat w całej swojej okazałości. Zaczęła torturować Małego Księcia. Prosiła go o różne rzeczy, spełniał zachcianki i komplementował ukochaną, lecz nie dawała nic w zamian. Czarę goryczy przelało kłamstwo Róży.
Mały Książę postanowił uciec, korzystając z odlotu wędrownych ptaków. Na początku przeczyścił wszystkie trzy wulkany. Wyrwał też ostatnie pędy baobabów. Pożegnał się z Różą, a ta wyznała mu miłość i przeprosiła za swoje zachowanie. Pośpieszała chłopca i jednocześnie zaczęła szlochać.
Pierwszą planetę, na jakiej znalazł się Mały Książę, zamieszkiwał Król. Chłopiec od razu został rozpoznany jako potencjalny poddany. Ziewając, otrzymał upomnienie od władcy, natomiast po wyjaśnieniach został poproszony o ponowienie ziewnięcia. Po odmowie Król bardzo się speszył. Każda prośba „poddanego” zostawała natychmiast zmieniana w rozkaz Króla. Chcąc zatrzymać księcia przed podjęciem dalszej podróży, władca nadał mu stopień ministra sprawiedliwości. Mimo tego książę wyruszył dalej, otrzymując w ostatniej chwili nominację ambasadora.
Następną planetę zamieszkiwał Próżny pragnący poklasku i uwielbienia. Poradził księciu, aby ten klaskał oraz wychwalał go. Jednak wielbienie go nic nie dało Próżnemu. Mały Książę znudzony tymi odwiedzinami ruszył dalej.
Następną planetę zajmował Pijak. Trwał w nieskończonym kole nałogu. Wstydził się tego, że pije. Zakłopotany książę postanowił go opuścić
Czwartą planetę posiadał Bankier. Był tak zajęty obliczaniem, że nawet nie spojrzał na Małego Księcia. Ciągle powtarzał sobie, że jest człowiekiem poważnym. Według niego gwiazdy dawały mu bogactwo.
Piątą planetę zajmował Latarnik i lampa. Kiedyś jego praca miała sens. Planeta krę

Plan wydarzeń

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

„Mały Książę” – plan wydarzeń:1. Wspomnienia z dzieciństwa pilota o rysunkach węży boa.
2. Awaria samolotu pilota na Pustyni Saharze.
3. Spotkanie pilota z Małym Księciem. Pierwsza rozmowa.
4. Prośba Małego Księcia o narysowanie baranka skierowana do pilota.
5. Rozmowa Małego Księcia z pilotem dotycząca pochodzenia chłopca.
6. Opowieści chłopca o codziennych trudnościach na jego planecie związanych z baobabami i czyszczeniem wulkanów oraz o odpoczynku związanym z zachodami słońca.
7. Próby naprawienia samolotu przez pilota.
8. Wspominanie Róży przez Małego Księcia.
9. Uświadomienie sobie miłości do Róży przez chłopca.
10. Wspomnienia podróży Małego Księcia.
11. Odwiedzenie Króla na asteroidzie 325.
12. Spotkanie z Człowiekiem Próżnym na asteroidzie 326. Dostrzeżenie dziwności dorosłych przez Małego Księcia.
13. Zobaczenie się z Pijakiem na asteroidzie 327. Pogrążenie się w smutku przez Małego Księcia.
14. Odwiedzenie Biznesmena na asteroidzie 328. Wątpienie w dorosłych przez ch�

Problematyka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Mały Książę – Antoine de Saint-Exupery – Problematyka
Informacje o książce
Mały Książę (oryginalny tytuł: Le Petit Prince) – jest to powiastka filozoficzna, która została napisana przez francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Jej wydanie miało miejsce w 1943 roku, w Nowym Jorku przez wydawnictwo „Reynal & Hitchcock”. Ze względu na popularność tej książki, została przetłumaczona na ponad 300 języków. Ten sam powód skutkował sprzedaniem aż 140 milionach egzemplarzy tej książki. Opiera się ona na współczesnych problemach ludzi i całego społeczeństwa, a jej głównym bohaterem jest tytułowa postać – Mały Książę. Powieść opisuje także wielką więź, która towarzyszy nam na każdym kroku – przyjaźń, bez której życie praktycznie nie miałoby jakiegokolwiek sensu.
Problematyka
Mały Książę spotyka na swojej drodze wiele postaci: Króla (człowieka chciwego i żądnego władzy), Próżnego (prezentuje on pychę i ludzi zadufanych w sobie, którzy nie widzą nikogo innego poza swoją osobą), Bankiera (człowieka przede wszystkim chciwego i złaknionego pieniędzy, które cały czas przelicza), Latarnika (osoba bierna, która wykonuje polecenia i jest jej wszystko obojętne, nie próbuje wprowadzać żadnych zmian zarówno w swoim życiu, jak i w życiu społecznym), Geografa (człowiek symbolizujący ignorancję wobec wszystkiego, co istnieje na ziemi i tego, co się dzieje, a także rezygnację z dalszej możliwości rozwoju, która powoduje stanięcie w danym miejscu rozwoju, tzn. polega on na wiedzy innych ludzi, mimo tego, że ma własny rozum i możliwości do własnego rozwoju), Żmiję (nie jest to człowiek, jednak też symbolizuje ona ważną rzecz – nietrwałość życia – oznacza to, że każdy kiedyś umrze, nieważne jak bardzo by dbał o swoje zdrowie, i co robił, i tak kiedyś umrze, symbolizuje to także nietrwałość rzeczy materialnych, na których nie warto skupia�

Symbole w utworze

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Symbole w utworze, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Rodzaj i gatunek

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rodzaj i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motywy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motywy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Baner-og-lny-724x146-min

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: