Adam Asnyk

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Adam Asnyk, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Adam Asnyk to doskonały poeta oraz działacz patriotyczny, żyjący na przełomie dwóch epok. W swojej twórczości poruszał tematy kryzysu światopoglądowego, odnosząc się do tęsknoty za siłą ducha. Jego poglądy, oraz twórczość były przyczyną nadania mu miana „poety-filozofa”, ponieważ w jego poezji zawarte są również myśli filozoficzne.
Charakterystyczne dla literatury pozytywistycznej było podporządkowanie jej celom użytecznym. Miała ona edukować i nakłaniać do poprawy zachowania. Adam Asnyk w swojej twórczości łączy literaturę odchodzącego romantyzmu i rodzącego się pozytywizmu. W jego wierszach są zarówno elementy patriotyzmu i nawoływania do walki, jak i również westchnień i wewnętrznych uczuć.
Życiorys poety:
Urodził się 11 września 1838 roku w Kaliszu, jego ojciec był oficerem biorącym udział w Powstaniu Listopadowym i zesłanym na Syberię. Po powrocie ze Syberii zajął się handlem. Zajęcie to pozwoliło rodzinie uzyskać wysoki status materialny oraz prowadzić życie w dostatku.
Adam Asnyk odbierał typową dla ówczesnych czasów edukację domową. W wieku 11 lat rozpoczął naukę w wyższej szkole realnej. Po ukończeniu tejże szkoły władał biegle trzema językami. Młody poeta należał do elity polskiej młodzieży. Uczył się w Szkole Rolniczej, jednak podczas nauki postanowił porzucić rolnictwo i zająć się medycyną. W tym celu rozpoczął naukę na warszawskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej. Podczas studiów Adam zaczął również angażować się politycznie.
Podczas prześladowań przez carskie władze stowarzyszeń studenckich uciekł do Wrocławia jednak po niedługim czasie powrócił do Warszawy. Został aresztowany i więziony.
Po uwolnieniu w 1860 roku za namową rodziców wyjechał do Paryża. Duch patriotyzmu sprawiał, że nawet będąc we Francji, Adam brał czynny udział w polskim życiu emigracyjnym. Po niedługim czasie przeniósł się do Heidelberga gdzie rozpoczął studia humanistyczne. W 1862 roku powrócił do Warszawy. Wstąpił do stronnictwa „czerwonych” dążących do wywołania narodowego zrywu. Następnie wstąpił do Rządu Narodowego, a po jego rozwiązaniu zaciągnął się do wojsk powstańczych. Podczas gdy powstanie odniosło klęskę był już poza granicami państwa. Przez kolejne lata podróżował po różnych krajach, spędzając w jednych więcej, a w innych mniej czasu.
Lata 70 były dla Adama trudnym czasem. Najpierw zmarła mu matka, po niedługim czasie ojciec, a po roku małżeństwa również żona. Te wydarzenia nie wpływały dobrze na psychikę i samopoczucie Asnyka. Adam radził sobie ze smutkiem podróżując i tworząc swoją poezję. Jeszcze za życia zasłynął jako p

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!