Adam Zagajewski
Zamień czytanie na oglądanie!
Adam Zagajewski – polski poeta, eseista, prozaik oraz przedstawiciel pokolenia Nowej Fali. Jego dzieła przetłumaczono na wiele języków, wśród których znalazły się między innymi: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, słowacki i szwedzki.
Adam Zagajewski przyszedł na świat 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Był synem pioniera polskiej elektroniki Tadeusza Zagajewskiego. Na skutek wysiedlenia polaków ze Lwowa, rodzina przeprowadziła się do Gliwic. To właśnie tam poeta ukończył V Liceum Ogólnokształcące. Następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiując psychologię i filozofię. Dzięki ukończonym studiom został wykładowcą filozofii na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zadebiutował w 1967 roku na łamach tygodnika literacko-społecznego „Życie literackie” wierszem zatytułowanym „Muzyka”. W tym czasie publikował również w „Odrze” i „Twórczości”. W 1968 roku współtworzył krakowską grupę poetycką „Teraz”. Grupa ta była najistotniejszą częścią Nowej Fali (nazywaną czasami „Pokoleniem ‘68”), działała przy studenckim klubie „Pod Jaszczurami” i związanym z nim pismem „student”. Jej członkowie postulowali o powrót do klarowności języka polskiego. Zagajewski wspólnie z Julianem Kornhauserem stworzyli program ideowo-artystyczny i opublikowali książkę zatytułowaną „Świat nie przedstawiony”. Była ona analizą obrazu polskiej literatury lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Książka ta stała się manifestem nowych tendencji w polskiej literaturze powojennej.
Pierwszy zbiór poetyki Zagajewskiego ukazał się w 1972 roku i nosił tytuł „Komunikat”. Kolejny, zatytułowany „Sklepy mięsne” został opublikowany 3 lata później. W tym samym roku pisarz został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, przyznawanej młodym twórcom polskim. Przez 10 lat był członkiem Związku Literatów Polskich. Od 1979 roku należał także do Polskiego PEN Clubu a w 1985 roku Szwedzki PEN Club przyznał mu stypendium literackie im. Kurta Tucholsky’ego.
Podpisanie przez Adama w 1975 roku „Listu 59” spowodowało, że został on objęty zakazem druku. List ten, znany także jako „Memoriał 59” był protestem przeciwko zmianom w Konstytucji PRL. Zmiany te miały obejmować między innymi nadanie kierowniczej roli PZPR oraz wpisanie wieczystego sojuszu z ZSRR. W 1978 roku poeta podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych, których został wykładowcą. Dwa lata później dołączył do „Apelu 64”. Był to list warszawskich intelektualistów skierowany do władz komunistycznych o podj
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!