Ajschylos

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ajschylos, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Ajscholos z Eleusis, syn Euforiona, żył w latach 525-456 p.n.e. Jest jednym z trzech wielkich tragików greckich, obok Sofoklesa i Eurypidesa, nota bene najstarszym z nich. Pochodził z zamożnego rodu ziemiańskiego. Jego młodość to czasy upadku rodu Pizystratydów czyli koniec tyranii i ugruntowanie się w ateńskiej polis ustroju demokratycznego. Ajschylos brał czynny udział w wojnie Greków z Persami, uczestniczył w zwycięskich bitwach pod Maratonem (490 r. p.n.e.) i Salaminą (480 r. p.n.e.), a może również pod Platejami (479 r. p.n.e.). Wynik wojny ostatecznie przekonał go o wyższości demokracji ateńskiej nad perską tyranią, czemu dał wyraz w swojej twórczości.
Swoją pierwszą tragedię Ajschylos wystawił mając 25 lat, zaś pierwsze zwycięstwo w Dionizjach odniósł w 484 r. p.n.e. Od tej pory triumfował wielokrotnie, dopóki w roku 468 nie pokonał go młody Sofokles.
Ajschylos wprowadził na scenę teatru greckiego drugiego aktora, ograniczył rolę chóru, wysuwając na pierwszy plan dialog, udoskonalił strój aktorów. Dużą wagę przywiązywał do oprawy muzycznej swoich tragedii, zarówno jeśli chodzi o partie chóralne, jak też solowe. Postacie z jego sztuk są posągowe, majestatyczne, styl zaś patetyczny i podniosły. A jednak utwory te dotykają ogromnych pokładów emocji, poruszają problemy fundamentalne – życia i śmierci, zemsty i przebaczenia, cierpienia i odkupienia, zbrodni i kary.
Ten wybitny twórca napisał 70 tragedii i 20 dramatów satyrowych, z czego zachowało się, obok licznych fragmentów i tytułów, siedem sztuk w całości. Są to: „Błagalnice”, „Persowie”, „Prometeusz skowany”, „Siedmiu przeciw Tebom” oraz jedyna z zachowanych w całości trylogii antycznego teatru greckiego, tragiczna opowieść o klątwie ciążącej nad rodem Atrydów „Oresteja”, na którą składają się „Agamemnon”, „Ofiarnice” i „Eumenidy”.
Warto zatrzymać się na chwilę przy tym dziele, które jest opowieścią o zbrodni, karze i pokucie. „Oresteja” zdobyła pierwszą nagrodę na Dionizjach w 458 r. p.n.e. Treścią trylogii są dzieje tytułowego Orestesa. W pierwszej części Agamemnon, władca Myken, po triumfalnym powrocie spod Troi, ginie z ręki swojej żony Klitajmestry i jej kochanka Ajgistosa. Klitajmestra mści się na mężu za złożenie w ofierze ich córki Ifigenii. Część druga to zemsta Orestesa – śmierć Ajgistosa i Klitajmestry. Zabicia matki żąda od Orestesa Apollo, a w dokonaniu zemsty pomaga matkobójcy jego siostra Elektra. Orestes ma świadomość popełnionej zbrodni i wie, że nie zazna spokoju, dopóki nie u

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!