Alan Alexander Milne
Zamień czytanie na oglądanie!
Alan Alexander Milne znany jest jako wybitny brytyjski pisarz, najbardziej kojarzony aktualnie przez bajkopisarstwo. Mało kiedy wspomina się jednak o tym, iż był także scenarzystą, dramaturgiem i poetą.
Urodził się 18 stycznia 1882 roku w Hampstead w Londynie, stając się przy tym najmłodszym z trzech synów Sarah Marii Milne oraz Johna Vine’a Milne, co pozostało niezmienne.
Jego ojciec zajmował stanowisko dyrektora w prywatnej szkole dla chłopców Henley House School, do której z biegiem czasu Alan dołączył. Zdobywał bardzo pozytywne wyniki w nauce pomimo wysokiego poziomu kształcenia. Zawdzięczał to nie tylko swoim zdolnościom i bardzo dużej wiedzy jak na swój wiek, ale także jednemu z braci – Kennethowi Johnowi, na którego przywykł mówić per „Ken”.
Ken prowadził go przez dzieciństwo nie tylko jako brat, ale i przyjaciel. Pokazywał mu sposoby na zajmowanie czasu wolnego, zabierając Alana na wycieczki piesze i rowerowe. Zaangażował go również do pisania krótkich form prozatorskich, które sam uwielbiał. Przez dwa lata wysyłali sobie również sporą kolekcję żartobliwych wierszyków. Pomimo różnicy wieku, bardziej prawdopodobne jest, że to młodszy z braci uczył drugiego, ponieważ uważany był za inteligentniejszego.
W pewnym momencie pisarstwo przestało być jedynie pasją chowaną do szuflady, a rozkwitło również w postaci szkolnej gazetki, w której niejednokrotnie umieszczane były jego artykuły. Jego rodzice nie mieli zastrzeżeń co do dodatkowego zajęcia, gdyż takowe hobby budowało w nim wytrwałość, co odbijało się z pozytywnym skutkiem na stopnie uzyskiwane przez niego w nauce. Umożliwiły mu one kontynuację zdobywania wykształcenia w Westminster School, a następnie w wybranym samodzielnie Uniwersytecie Cambridge, gdzie w 1903 roku ukończył studia matematyczne w Trinity Collage. Co ciekawe, miał on możliwość zdecydowania między dwiema uczelniami o bardzo dobrej opinii i wysokim statusie, aczkolwiek odrzucił on propozycje nauk w Oxfordzie ze względu na brak gazetki szkolnej. Dzięki tej sprawie, niewielkiej w oczach innych, postanowił wybrać Cambridge, co wyznał w swojej autobiografii. Znaczy to, iż uczniowska inicjatywa satyrycznej gazety „Granta” mogła właściwie przeważyć o losie młodego Alana, a przejęcie pozycji redaktora w niej pobudzić do działania.
Na studiach jego oparciem był jeden z nauczycieli, a w późniejszym czasie jego przyjaciel Herbert George Wells. Dzięki pomocy Herberta odkrył w sobie zdolności pisarskie, w następstwie zostając sławnym pisarzem. Z początku jednak droga Milne nie była łatwa do pokonania.
Jego ojciec, John Vine Milne postanowił każdemu z synów podarować tysiąc funtów na zakończenie szkoły. Alan objął swój cel i za otrzymane pieniądze dotarł do Londynu, gdzie – jak planował – został oficjalnie autorem, zamiast tworzyć jedynie hobbystycznie. Zanim został zauważony przez wydawnictwa, musiał podjąć się pracy ze względu na brak środków finansowych nie tylko na tworzenie, ale i codziennie życie. Podjął się stanowiska niezależnego pisarza dla lokalnej gazety. Był zapalonym fanem Sherlock’a Holmes’a, co pokazał pisząc parodię kanonicznej serii, którą zatytułował „The Rape of Sherlock”. Chociaż A. A. Milne ubiegał się o zaakceptowanie jej przez czasop
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!