Alfred Hitchcock

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Alfred Hitchcock, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Sir Alfreda Josepha Hitchcocka z pewnością nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi kina. Ten słynny reżyser, producent i scenarzysta uchodzi za jednego z najwybitniejszych twórców w dziejach kinematografii.
Urodził się w Londynie w dniu 13 sierpnia 1899 r. Pochodził z katolickiej rodziny z irlandzkimi korzeniami. Jego ojciec William Hitchcock prowadził sklep spożywczy, zaś matka Emma Jane Hichcock zajmowała się domem.
Początek kariery zawodowej Hitchocka wiązał się z pracą copywritera oraz pracownika technicznego w firmie produkującej kable elektryczne.
Hitchcock w swoim stylu reżyserskim skupiał się na płynnym ruchu kamery, naśladującym wzrok danej postaci oraz ujęciach, które miały wywoływać uczucie grozy i napięcia.
Hitchcock już w dzieciństwie interesował się kinem. Uczęszczał do szkoły katolickiej, następnie do szkoły przy Mayville Road Leytonstone oraz szkoły sióstr z zakonu Wiernych Towarzyszek Jezusa, a później – do jezuickiego St Ignatius’ College na Stamford Hill. Dobrze się i szybko się uczył, i zawsze był jednym z najlepszych uczniów w klasie. Surowe zasady wpajane mu w dzieciństwie znajdowały pewne odzwierciedlenie w jego dziełach.
Pierwszą pracę podjął jako doradca techniczny w dziale sprzedaży. W późniejszym okresie wstąpił do regimentu kadetów królewskich saperów.
Uczęszczał również na wydział sztuk pięknych, aby studiować grafikę i kompozycję. Talent plastyczny umożliwił mu kontynuowanie kariery przy sprzedaży reklam.
Hitchcock pierwszą pracę związaną z filmem dostał w ramach dorywczego zajęcia przy projektowaniu napisów i scenografii.
W 1927 r. powstał jego pierwszy film „Lokator”, kształtujący w pewnym stopniu gatunek dreszczowca. W ciągu kolejnych lat reżyser tworzył głównie adaptacje utworów literackich i teatralnych. Pierwszym udźwiękowionym filmem Hitchchocka był kryminał „Światła Nowego Jorku” z 1928 r.
Alfred Hitchcock w 1926 r. ożenił się z Almą Reville, którą poznał w Famous Players-Lasky. Byli zgodnym małżeństwem i dobrymi partnerami współpracującymi ze sobą. Ich córka Patricia urodziła się w 1928 r. Wolny czas spędzali na podróżach po Europie i innych częściach świata.
W 1937 r. Hitchcock wyjechał na kilka miesięcy do Stanów Zjednoczonych, gdzie nawiązał kontakty z wytwórniami amerykańskimi. Zaś w marcu 1939 r. wraz ze swoją rodziną przeprowadził się Stanów Zjednoczonych, gdzie tworzył kolejne filmy. Reżyser był w tym czasie krytykowany za rzekomą ucieczkę z kraju w sytuacji, gdy w Europie trwała II wojna światowa. W roku 1943 r. wrócił do Anglii, by współpracując z Sidneyem Bernsteinem, stworzyć dwa filmy krótkometrażowe dotyczące wojennej propagandy.
Obywatelem amerykańskim został w 1955 r.
W 1949 r. Hitchcock rozpoczął współpracę z prezesem studia Warner Bros. Niezadowolony jednak ze współpracy, zdecydował się na podpisanie kontraktu z Paramount Pictures, czego efektem był dreszczowiec psychologiczny „Okno na podwórze”. Przedstawiał on historię fotogra

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!