Alina Centkiewicz
Zamień czytanie na oglądanie!
Alina Centkiewicz przyszła na świat 5 grudnia 1907 roku w miejscowości Hłuszki, położonej dziś na Ukrainie. W rodzinnych stronach ukończyła szkołę podstawową, po czym w 1918 roku wraz z rodzicami przeprowadziła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w gimnazjum żeńskim Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podczas nauki w Alinie budziło się zamiłowanie do historii i geografii, a to za sprawą dwóch nauczycielek: Stefanii Sempołowskiej i Natalii Gąsiorowskiej.
Bolesław Giliczyński, ojciec Aliny, w Warszawie sprawował funkcję prezesa Stowarzyszenia Opieki nad Emigracją. Jego praca wiązała się z częstymi wyjazdami za granicę, czasem do miejsc bardzo odległych i dość egzotycznych. Częste wyjazdy ojca były dobrą okazją dla Aliny, aby razem z nim poznawać nowe, ciekawe miejsca. W swoją pierwszą podróż poza Europę wybrała się w 1923 roku. Była to podróż do Brazylii. Niestety, niedługo po powrocie ojciec Aliny zachorował i został sparaliżowany, po niefortunnie przeprowadzonej operacji. To zdarzenie uniemożliwiło dalsze, wspólne podróżowanie. Wkrótce również zdrowie Aliny okazało się dość wątłe.
Pisarka postanowiła wyjechać na studia w Alpy, było to doskonałe miejsce aby polepszyć stan swojego zdrowia. 4 grudnia 1926 roku miała miejsce jedna z wycieczek w góry poznała Czesława, jak się później okazało, swojego przyszłego męża. Studiował on wówczas elektronikę.
Alina po ukończeniu studiów powróciła do Warszawy aby zająć się chorymi rodzicami. Aby się utrzymać ukończyła kurs bibliotekarski i rozpoczęła pracę jako kierownik biblioteki w Państwowym Banku Rolnym. Gdy do Warszawy przyjechał Czesław Centkiewicz odnowiła z nim znajomość. Niebawem zakochani zostali narzeczeństwem. Jednak ślub wzięli dopiero po wybuchu II wojny światowej, w listopadzie 1939 roku.
W sierpniu 1944 roku wraz z mężem wzięła udział w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania oboje zostali przez Niemców aresztowani i wywiezieni do różnych obozów koncentracyjnych. Pod koniec wojny Alina została przeniesiona do innego obozu, skąd wyswobodzili ją Amerykanie. Alina Centkiewicz powróciła do kraju dopiero pod koniec 1945 roku. Odszukała męża i zamieszkała wraz z nim w Jeleniej Górze, gdzie Czesław pracował jako Dyrektor Techniczny Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Dolnośląskiego.
Słabe zdrowie kobiety, pogorszone jeszcze bardziej pobytem w obozie koncentracyjnym uniemożliwiło jej podjęcie stałej pracy. Za pracę przedwojenną przyznano jej emeryturę. W Jeleniej Górze zajęła się więc prowadzeniem domu. Z czasem zaczęła angażować się w życie społeczne, w takich organizacjach jak Liga Kobiet, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.W 1949 roku wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Alina włożyła duż
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!