Andrzej Sapkowski
Zamień czytanie na oglądanie!
Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 roku w Łodzi, gdzie do dzisiaj mieszka i jest honorowym obywatelem tego miasta. Kształcił się na ekonomistę, jednak mimo początkowych ambicji, ku uciesze swoich czytelników – został pisarzem fantastyki.
Dzisiaj zaliczamy go do najważniejszych twórców literatury, należącej do gatunku fantastyki. Karierę zaczynał jako tłumacz magazynu „Fantastyka”, być może dlatego obudziła się w nim miłość do tego gatunku. Pierwszym jego opowiadaniem, które doczekało się publikacji, był tekst pt. „Stalogłowy”. Miało to miejsce w 1984 roku i co ciekawe – ukazało się w „Wiadomościach Wędkarskich”, ponieważ treść opowiadania dotyczyła połowu pstrąga stalogłowego. Sławę i pieniądze przyniosła mu jednak saga „Wiedźmin” („Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża jaskółki”, „Pani jeziora”) oraz zbiory opowiadań o głównym bohaterze – Geralcie z Rivii („Ostatnie życzenie”, „Miecz przeznaczenia”, „Sezon burz”). Krytycy zazwyczaj doceniają twórczość Sapkowskiego, ale są ostrożni w wyrażaniu zachwytu, ponieważ niektórzy zaliczają go do tak zwanej literatury kategorii „B”, czyli mniej artystycznej. Trudno jednak nie zauważać jego talentu i nieograniczonej wyobraźni. Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzę, że cały świat zna postać Wiedźmina, stanowi on element kultury popularnej, podobnie jak Batman lub Superman.
Pierwsze opowiadanie o tytułowym wiedźminie ukazało się w grudniu 1986 roku w magazynie „Fantastyka”. Bardzo się ono spodobało czytelnikom, ponieważ autor od razu otrzymał za nie III miejsce w konkursie organizowanym przez ten magazyn.
Autor jest na tyle popularny, że na podstawie jego prozy powstały komiksy o Wiedźminie, w których tworzenie zaangażował się sam Sapkowski. Historyjki obrazkowe zachwycają oryginalnymi rysunkami, dynamiką i zwrotami akcji, że nie można się od nich wręcz oderwać. Najbardziej popularne są jednak gry komputerowe (na przykład „Wiedźmin”, „Wiedźmin 2: Zabójcy królów” i „Wiedźmin 3: Dziki gon”) – wielu graczy nigdy nie miało w rękach książki Sapkowskiego i nie zna oryginalnej wersji fabuły, ale mimo to fascynuje ich bohater. Szczególnie popularna jest gra fabularna „Wiedźmin: Gra Wyobraźni” oraz gra karciana. Ciekawostką jest fakt, że w 2017 roku proza doczekała się swojej adaptacji teatralnej – jest nią spektakl muzyczny. Fani zrzeszają się w klubach na całym świecie, a ich dyskusje, refleksje i rozważania są określane mianem nowej nauki – wiedźminologii. Bohater sagi stał się prawdziwą ikoną popkultury.
Warto wspomnieć, że popularność książek Sapkowskiego rośnie także wśród współczesnej młodzieży. Autor zawdzięcza to telewizji
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!