Andrzej Szczypiorski
Zamień czytanie na oglądanie!
ANDRZEJ SZCZYPIORSKI to polski pisarz i publicysta. Pisał głównie powieści, ale też opowiadania, reportaże, szkice i eseje. Był znanym scenarzystą, dziennikarzem i politykiem – senatorem RP pierwszej kadencji i członkiem PZPR. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, był żołnierzem Armii Ludowej i więźniem obozu Sachenhausen. Szczypiorski to zagorzały przeciwniki lustracji i dekomunizacji.
ŻYCIORYS:
Andrzej Szczypiorski urodził się 3 lutego 1928 roku, w Warszawie. Dorastał w dobrze sytuowanej rodzinie, o politycznych i naukowych korzeniach. Jego ojciec, Adam Szczypiorski, był historykiem, matematykiem, politykiem (posłem), działaczem PPS, a także współzałożycielem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” (organizacja opozycyjna). Po wybuchu drugiej wojny światowej wstąpił do Armii Ludowej, brał udział w powstaniu warszawskim (1944), a następnie został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen (był to niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny, położony niedaleko Berlina). W latach 1946-1947 studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. W późniejszych latach pracował jako redaktor dziennika „Życie Warszawy”, był kierownikiem radia w Katowicach, literackiego Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, radcą ambasady PRL w Danii, redaktorem Polskiego Radia Warszawa. W latach siedemdziesiątych autor związał się z opozycją demokratyczną (KOR) i był współpracownikiem Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Często pisał w czasopismach opozycyjnych, za co został internowany w stanie wojennym. Swoje późniejsze życie Szczypiorski związał z polityką – był senatorem (1989-1991) oraz członkiem partii o nazwie Unia Demokratyczna. Zmarł 16 maja 2000 roku, w Warszawie. Jeszcze przed śmiercią autor (który miał żydowskie pochodzenie) przygotowywał się do przejścia na kalwinizm ( jest to nurt protestantyzmu).
DOROBEK ARTYSTYCZNY:
Autor początkowo pisał dla miesięczników i tygodników („Odra”, „Życie Literackie”). W 1952 roku pod pseudonimem Maurice S. Andrews napisał kilka powieści kryminalnych. W roku 1961, już pod własnym nazwiskiem, wydał powieść wojenną „Czas przeszły”. Została ona zekranizowana w tym samym roku. W następnych latach ukazały się: „Za murami Sodomy” (1963), „Podróż do krańca doliny” (1966), „Karol Świerczewski-Walter: w 20 rocznicę śmierci” (1967). Swoją najpopularniejszą powieść Andrzej Szczypiorski wydał w roku 1971, nosiła tytuł „Msza za miasto Arras”. Symboliczna powieść opowiada o antysemityzmie, klęsce głodu i zarazy oraz moralności. Kolejna, równie ceniona i tłumaczona na wiele języków obcych to powieść o tytule „Początek”, opublikowana w 1986 roku. W Niemczech ow
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!