Antoni Czechow

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Antoni Czechow, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Antoni Czechow- Nazwany mistrzem „małych form literackich” uzdolniony pisarz. Autor jest znany z wielu dramatów oraz noweli, klasyk literatury rosyjskiej. Niektóre teksty twórcy znajdują się w lekturach szkolnych.

Anton Pawłowicz Czechow urodził się 29 stycznia 1860 roku. Pochodził z Taganrogu, miasta położonego nad Morzem Azowskim. Już jako gimnazjalista kochał teatr i literaturę. Wraz z ukończeniem gimnazjum zaczął studiować medycynę. Nie widziała mu się jednak posada lekarza. Za wszelką cenę chciał pogłębiać swój talent literacki i artystyczny. W czasie studiów zaczął pisać teksty humorystyczne i satyryczne. Przykładami są „Śmierć urzędnika” (napisane w 1883 roku), oraz „Kameleon” (napisane w 1884 roku). Najczęściej jego utwory były dość krótkie, gdyż jak sam powiadał: „Sztuka pisania jest sztuką skracania, a zwięzłość jest siostrą talentu”.
Na początku jego główne zarobki płynęły z praktyki lekarskiej. Marzył o byciu sławnym pisarzem, jednak dzieła Czechowa trafiały do niewielkiego grona odbiorców. W lipcu 1890 roku wyruszył na Sachalin, wyspę na Oceanie Spokojnym. Skutkiem wyprawy było napisanie kolejnego utworu: „Wyspa Sachalin”. Książka ta trafiła do większej ilości czytelników, zwłaszcza w Rosji, gdzie dosłownie w pewnym momencie wszyscy o niej mówili.
Antoni Czechow zaczął pisać felietony, a mając mniej więcej 20 lat, stworzył swoją pierwszą, czteroaktową sztukę „Płatonow”. Nikt jednak nie uważał jej za wyczyn. Pisarz mimo wszystko nie poddawał się i nadal poszukiwał osób do współpracy. Pierwszą osobą, która doceniła twórczość Czechowa, był Konstantin Stanisławski, założyciel MChAt-u (Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego). Na premierze spektaklu „Mewa” pomógł mu zdobyć popularność. Ponadto Czechow otrzymał kolejne trzy zamówienia od teatru. Sztuki „Wujaszek Wania”, „Trzy siostry” i „Wiśniowy sad” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony miłośników teatru. Były popularne zarówno kiedyś, jak i teraz są jednymi z najbardziej znanych dzieł Czechowa.
W roku 1901 Antoni poślubił Olgę Knipper- rosyjską aktorkę grającą w sztukach pisarza.
Chorując na gruźlicę wyprawił się kolejny raz na wyspę, aby poszukać inspiracji do książki. Wykończony chorobą zmarł 15 lipca 1904 roku w Badenweiler. Uroczyście pochowano go na Cmentarzu Nowodziewiczym.

CIEKAWOSTKI

Myśląc o Czechowie, możemy uważać go za dawniej bardzo bogatego człowieka. Całkiem prawdopodobne, lecz nie zawsze tak było. Wywodził się z niezamożnej rodziny, a jego ojciec był kupcem. Mimo wszystko jego tata chciał, aby syn zdobył wykształcenie i dokładał wszelkich starań, żeby tak się stało. Pisarz ukończył medycynę, ale jak wiemy, w dalszej przyszłości już jej nie potrzebował.

Utwory Antoniego Czechowa nadal są bardzo znane. Nowele takie jak „Śmierć urzędnika” i „Kameleon” znajdują się w zestawie lektur szkolnych, chociaż dzieł tego pisarza nie czyta się tylko z przymusu.

Polska- upamiętnienie Czechowa

Mimo że Antoni Czechow pochodził z Rosji, dla nas, Polski, ma również ogromne znaczenie.
Na jego cześć w Warszawie, dzielnicy Bielawa, nazwano ulicę imieniem i nazwiskiem pisarza.
Wiele osób wciąż czyta jego utwory.

Cytaty Antoniego Czechowa

<

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!