Antoni Lange
Zamień czytanie na oglądanie!
Antoni Lange to słynny polski poeta, dramatopisarz, twórca licznych powieści oraz krytyk literacki, tworzący w tzw. pierwszym pokoleniu poetów Młodej Polski. Był również tłumaczem, filozofem i publicystą lewicowym.
Urodził się w Warszawie w dniu 28 kwietnia 1862 r. w żydowskiej rodzinie. Jego matką była Zofia Eisenbaum, zaś ojcem – Henryk vel Chaim Lange, który wziął udział w powstaniu listopadowym. Klasyka polskiej literatury była obecna i uwielbiana w ich domu.
Antoni Lange był wujem poety Bolesława Leśmiana.
Antoni skończył V Gimnazjum w Warszawie, a następnie poszedł na studia na Wydziale Przyrodniczym. Działał w młodzieżowych kołach patriotycznych. W 1880 r. W związku z oskarżeniami o działania konspiracyjne i przewodnictwo w demonstracjach został wydalony z Uniwersytetu Warszawskiego przez rosyjskiej władze.
Pracował jako prywatny nauczyciel oraz tworzył wiersze w klimacie narodowo – wyzwoleńczym, które pisał pod pseudonimami: Napierski i Antoni Wrzesień.
Zmienił wyznanie z judaizmu na katolicyzm.
Później rozpoczął studia na uniwersytecie w Paryżu. Został tam kierownikiem literackim warszawskiego „Życia”. Współpracował wówczas rownież z Gminą Narodowo-Socjalistyczną.
Był nauczycielem języka polskiego w szkole w Batignolles. W Paryżu miał również możliwość udziału w „obiadach czwartkowych” Stephana Mallarmego, które miały wpływ na jego poezję.
Lange założył w 1924 r. czasopismo „Astrea”, które dotyczyło teorii polskiego romantyzmu.
Lange wrócił do Polski, gdzie wstąpił do Straży Piśmiennictwa Polskiego, które powstało przy Warszawskim Towarzystwie Literatów i Dziennikarzy.
W Warszawie mieszkał przy ul. Nowy Świat wraz z Reymontem.
Był znaną osobą w środowisku warszawskich literatów oraz cyganerii krakowskiej. Uczestniczył ponadto w spotkaniach spirytystów.
Po I wojnie światowej poeta zrezygnował jednak z życia towarzyskiego, a całe życie czuł się samotny. Nigdy też nie ożenił się ani nie miał dzieci.
Utrzymywał się z tworzenia felietonów i prac krytycznoliterackich.
Lange zmarł w Warszawie 17 marca 1929 r.
Dzieła poety były bardzo wszechstronne, gdyż tworzył on prawie wszystkie znane mu gatunki literackie. Wpływ na różnorodność utworów miała również ewolucja jego poglądów. Rozpoczynał swoją twórczość w końcówce pozytywizmu, rozkwit jego działalności przypadł na okres Młodej Polski, zaś na utwory tworzone pod koniec życia wpływ miało już dwudziestolecie międzywojenne.
Lange dla celów zarobkowych pisał również liczne felietony, studia filozoficzne oraz literackie, a także dokonywał tłumacze�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!