Antonina Domańska

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Antonina Domańska, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Antonina Domańska. Poznaliśmy ją jako polską pisarkę opowiadań dla dzieci i młodzieży. Jest interesującą postacią, o której warto dowiedzieć się więcej.

Domańska przyszła na świat w 1853 roku w Kamieńcu Podolskim. Była córką lekarza, Aleksandra Kremera, oraz Modesty Płońskiej. Jeśli mówimy o więzach rodzinnych, była również ciotką poety Lucjana Rydla, który był m.in. dyrektorem Teatru im. Słowackiego w Krakowie, a jego wiersze i baśnie (np. ,,Zaczarowane koło”, ,,Bajka o Kasi i Królewiczu”) są nadal znane.
Po dzieciństwie w Kamieńcu, w wieku 12 lat, czyli w roku 1865, przeprowadziła się do Krakowa. Tam właśnie poznała swojego przyszłego męża, Stanisława Domańskiego – wykładowcę, lekarza neurologa. Niedużo zajęło, by pobrali się i zamieszkali razem. Dzięki swojemu wybrankowi Antonina zagłębiła się w krakowskie środowisko literackie i zaczęły powstawać jej pierwsze teksty.

W wieku 43 lat, w roku 1896, pisarka przeniosła się do Rudawy, gdzie zamieszkała w słynnym domu z wieżyczką. Co ciekawe, przez jakiś czas mieszkał tam także Henryk Sienkiewicz. Tam właśnie poznał Stanisława Tarkowskiego, który był postacią w jego znanej wszystkim powieści – ,,W pustyni i w puszczy”.

Co ciekawe, jej osoba posłużyła Stanisławowi Wyspiańskiemu jako pierwowzór postaci Radczyni w ,,Weselu”.

Pisarka zmarła w Krakowie 27 stycznia 1912 roku, rok po śmierci męża. Dożyła 63 lat. Pochowano ją w rodzinnym grobowcu Domańskich na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Antonina Domańska w swoich utworach zawsze najbardziej skupiała się na zagadnieniach i

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!