Arkady Fiedler
Zamień czytanie na oglądanie!
Arkady Adam Fiedler – wybitny polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego. Jego książki zostały wydane w ponad 20 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie.
Arkady Fiedler przyszedł na świat 28 listopada 1894 roku w Poznaniu, w rodzinie znanego poznańskiego poligrafa i wydawcy Antoniego Fiedlera. To właśnie ojciec ukształtował jego osobowość i rozbudził w nim zainteresowanie przyrodą.
Początkowo Arkady uczęszczał do gimnazjum im. Gotthilfa Bergera w Poznaniu, a po jego ukończeniu rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiując filozofię i nauki przyrodnicze. Pierwszy debiut literacki przyszłego pisarza miał miejsce w 1917 roku, kiedy to cykl jego wierszy zatytułowany „Czerwone światło ogniska” został opublikowany na łamach poznańskiego czasopisma „Zdrój”. Wybuch I wojny światowej zmusił Fiedlera do przerwania studiów. W latach 1918–1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim. Został kierownikiem Działu Organizacyjnego w Dowództwie Żandarmerii.
W 1922 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku. Ukończył je zdobywając tytuł mistrza chemigrafii. Swoją pierwszą książkę zatytułowaną „Przez wiry i porohy” wydał w 1926 roku.
Pierwszą wielką podróż odbył w 1928 roku. Była to wyprawa do południowej Brazylii. Przywiózł z niej obfite zbiory zoologiczne i botaniczne. Skarby z podróży postanowił bezinteresownie przekazać Muzeum Przyrodniczemu oraz innym placówkom naukowym mieszczącym się w Poznaniu. Wrażenia i przeżycia z wyjazdu opisał w książkach „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” oraz „Wśród Indian Koroadów”. Jego twórczość urzeka doskonałą plastyką opisu, oraz pięknem przedstawionej przyrody. Ponadto uczy szacunku dla innych kultur i obyczajów zbliżając czytelnikowi ludzi o różnych kolorach skóry.
Największym marzeniem pisarza była podróż do Amazonii. Marzenie to udało mu się spełnić w 1933 roku. Wymarzona wyprawa zainspirowała Fiedlera do napisania książki p.t. „Ryby śpiewają w Ukajali”. Książka ta zyskała olbrzymie uznanie czytelników i przyniosła autorowi wielką popularność. Trzy lata później, w 1936 roku, została wydana „Kanada pachnąca żywicą”, opowiadająca o jego podróży do Kanady. Autor opisuje w niej Kanadę jaką poznał, zarówno tę ucywilizowaną jak i tę bardziej dziką i naturalną, oddaloną od ludzi o kilka dni drogi. Również w tym roku Arkady otrzymał nagrodę literacką miasta Poznania i Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury.
Kolejną podróż Fiedlera, tym razem na Tahiti, przerwał wybuch II wojny światowej. Pisarz postanowił opuścić tę cudowną i urokliwą wys
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!