Astrid Lindgren

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Astrid Lindgren, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Astrid Lindgren była wielką, pochodzącą z Szwecji pisarką żyjącą w dwudziestym wieku. Tworzyła utwory dla dzieci.

Życiorys Astrid Lindgren 1907-2002
Urodziła się 14 listopada 1907 roku w Näs koło Vimmerby. Była córką Samuela Augusta Ericssona zamożnego chłopa i Hanny Jonson. Miała brata Gunara Ericssona i siostry Ingegered oraz Stinę. Po ukończeniu szkoły dostała pracę w lokalnej gazecie i miała tam romans z redaktorem naczelnym. Mimo, iż był żonaty zaproponował jej małżeństwo w 1926 roku, gdy zaszła w ciążę. Wywołało to skandal w jej rodzinnej miejscowości. Z tego powodu musiała się przeprowadzić do Sztokholmu. W stolicy Szwecji mieszkała u krewnych, którzy mieli stać się rodziną zastępczą jej dziecka. W 1926 roku na świat w Kopenhadze przyszedł jej syn Lars. Zrobiła kursy maszynopisania i stenografii. Rozpoczęła pracę w Szweckiej centrali księgarskiej jako sekretarka. Po trzech latach z powodów zdrowotnych pani Stevens (matka zastępcza Larsa) musiała oddać Lindgren syna. Ta zajmował się nim przez pół roku, po czym zawiozła dziecko do Näs do rodziców. W Królewskim Klubie Automobilowym poznała Sture Lindgrena – swojego przyszłego męża. Pobrali się 4 kwietnia 1931 roku, a wiosną 1934 roku na świat przyszła ich córka – Katrin. Jesienią 1946 roku rozpoczęła pracę w Rabén & Sjögren jako redaktor książek dla dzieci, gdzie pracowała 25 lat. Literacko debiutuje w wieku 37 lat książką pt. ,,Zwierzenia Britt-Marii’’.W czerwcu 1952 roku, po kilku latach choroby, zmarł jej mąż. Astrid była też aktywistką społeczną. Gdy w 1976 obliczyła, że podatki są wyższe niż jej dochód ustąpiła z partii i napisała bajkę „Pomperipossa in Monismanien’’, w której skrytykowała rząd. W 1987 roku rozpoczęła debatę o dobrostanie zwierząt żyjących w klatkach. Dzięki niej w 1988 roku powstała ustawa tzw. Lex Lindgren. Przyczyniła się też do przepisu zakazującego trzymania kurczaków w klatkach. Podpisano też prawo świń do świeżej słomy i krowy do łąki. Zmarła 28 stycznia 2002 roku w otoczeniu rodziny i przyjaciól w wyniku infekcji wirusowej. Pogrzeb zorganizowano w kościele Storkyrkan na Starym Mieście w Sztokholmie. Wśród żałobników można było dostrzec parę królewską, premiera Göran Perssona i wiele innych słynnych postaci. W eskortowanym przez policję konną kondukcie żałobnym szła dziewczynka prowadząca białego ogra jest to symbol pogrzebów królewskich.

Twórczość Lindgren
W książkach tej Szweckiej pisarki prym wiodły dzieci, jako główni bohaterowie. Często pojawiał się też motyw rodziny i przyrody.

Pipi Pończoszanka (w Polsce czasem nazywana Fizią Pończoszanka) była córką marynarza porwanego przez morze podczas sztormu. Mówiła, że jej ojciec na pewno dopłynął do brzegu i został królem murzyńskim, (motyw rodziny) co okazało się prawdą. Po zaginięciu taty bohaterka przenosi się do Willi Śmiesznotki gdzie poznaje wraz ze swoją małpką (motyw przyrody) – Panem Nillsonem dzieci sąsiadów – Tommy’ego i Annikę.

Bracia Lwie Serce, czyli Karol i Jonatan. Młodszy z braci jest nie uleczalnie chory

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!