Charles Dickens

Charles John Huffam Dickens (tworzył pod pseudonimem Boz) to angielski pisarz uznawany za jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy epoki wiktoriańskiej.
Charles Dickens przyszedł na świat 7 lutego 1812 roku w Landport. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Jego ojcem był urzędnik, który został aresztowany za niepłacenie zaległych długów. Aresztowanie ojca sprawiło, że Charles był zmuszony porzucić szkołę i rozpocząć pracę, aby pomóc w utrzymaniu rodziny. Początkowo pracował w fabryce pasty do butów, a później jako urzędnik sądowy. W wieku 20 lat rozpoczął pracę jako sprawozdawca parlamentarny. Przez wiele lat sprawował stanowisko redaktora w różnych gazetach.
W 1836 roku wziął ślub, a jego żoną została Catherine Hogarth, z którą miał dziesięcioro dzieci. Pomimo posiadania tak licznego potomstwa, małżeństwo pisarza nie było udane. Po wielu latach nieporozumień Charles ogłosił, że jest z żoną w separacji. Catherine została wyrzucona przez męża z domu, mężczyzna odebrał jej także dzieci. Po rozpadzie małżeństwa Dickens wdał się w trwający trzynaście lat romans z osiemnastoletnią aktorką Ellen Ternan.
Debiutancka powieść pisarza zatytułowana „Klub Pickwicka” ukazała się w odcinkach w latach 1836-1837. Jest to utwór, który opowiada o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu i ich przywódcy – Samuela Pickwicka. Kolejnym dziełem Boza była powieść „Oliver Twist”. Osiągnęła ona niebywale dużą popularność i do dziś cieszy się sporym zainteresowaniem. Głównym bohaterem powieści jest chłopiec o imieniu Oliver, który przebywa w sierocińcu. Sierociniec ten jest ukazany przez autora jako okropne miejsce, w którym panuje głód, a przebywające tam dzieci są bardzo źle traktowane. Tytułowy bohater opuszcza sierociniec, przeżywa liczne przygodny, niejednokrotnie wpadając przy tym w tarapaty. Ta doceniona przez czytelników powieść doczekała się również kilku ekranizacji filmowych.
Charles w wielu swoich powieściach dawał wyraz wrażliwości na niesprawiedliwość oraz bezduszność wobec ludzi ubogich. Próbował sprawić, aby czytelnicy dostrzegli krzywdę społeczną, jaka dotyka otaczającą ich biedotę. W bardzo realistyczny i dokładny sposób opisywał środowisko mieszczaństwa oraz biedoty miejskiej łącząc go z atmosferą baśniowości i liryzmem. Nierzadko tworzył postacie dziwaków wprowadzając tym nieco groteskowe i satyryczne zabarwienie swoich powieści.
W twórczości Dickensa ważną rolę odgrywa powstała w 1843 roku „Opowieść Wigilijna”. Akcja utworu odbywa się w wigilijną noc Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy skąpiec i samotnik o imieniu Scrooge, przy pomocy nawiedzających go duchów przeżywa wewnętrzną przemianę. Duchy uświadamiają go, że czeka go okropny los jeżeli nie zmieni swojego zachowania i podejścia do otaczającego go świata. Książka była niespodziewanym sukcesem Boza, pierwszy nakład liczący 6 tysięcy egzemplarzy został wyprzedany w przeciągu zaledwie trzech dni. Zarobione pieniądze pisarz zamierzał przeznaczyć na spłacenie swoich długów, które zaciągnął grając w karty.
Wśród dorobku jego twórczości znalazły się również takie powieści jak „Samotnia” czy opublikowana w 1860 roku powieść o dorastaniu i przemianie moralnej zatytułowana „Wielkie nadzieje”. Publikowana przez trzy lata od 1855 roku powieść pt. „Mała Dorrit” dotyka problemów spekulacji giełdowych oraz nieudolności rządu. Jedną z najlepiej sprzedających się książek wszechczasów jest „Opowieść o dwóch miastach” autorstwa Dickensa. Jest to powieść historyczna, której publikacja rozpoczęła się w 1859 roku w tygodniku „All the Year Round”. Losy bohaterów powieści ukazane są na tle dwóch miast – Paryża i Londynu.
Największą pasją Dickensa było podróżowanie. Poznawanie nowych miejsc stawało się inspiracją do pisania kolejnych powieści. Relacje z przebytych podróży zapisywał na bieżąco w swoim notatniku. Pisarz miał okazję dwukrotnie odwiedzić Amerykę. Pierwszą podróż do Stanów Zjednoczonych odbył wraz z żoną Catherine w 1842 roku, w drugą wybrał się dopiero w roku 1868. Już w październiku 1842 roku pojawił się reportaż Dickensa opisujący przebytą podróż. Reportaż ten został zatytułowany „Notatki z podróży do Ameryki”. Wydarzenia z 1865 roku pisarz z pewnością zapamiętał do końca życia. Wracając pociągiem z Paryża wraz ze swoją partnerką Ellen Ternan przeżył katastrofę kolejową. Pierwszy wagon, którym podróżował pisarz, był jedynym z ośmiu wagonów, który nie spadł z żelaznego mostu podczas katastrofy. Rok po tym wydarzeniu wydana została książka pt. „The Signal-Man”. Tworząc tę książkę autor wykorzystał własne doświadczenia z tragedii oraz znane mu informacje o katastrofie w tunelu Clayton.
W kwietniu 1869 roku w Chester, podczas podróży po Anglii, Szkocji i Irlandii pisarz dostał pierwszego udaru mózgu. Drugiego udaru doświadczył 8 czerwca 1870 roku w swoim domu w Gads Hill Place. W tym dniu Dickens nieprzerwanie pracował nad powieścią „Tajemnica Edwina Drooda”. Charles nie odzyskał przytomności i zmarł następnego dnia. Został pochowany w Opactwie Westminsterskim.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.