Czesław Miłosz
Zamień czytanie na oglądanie!
Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach (jest to niewielka wieś położona na Litwie). Był on polskim poetą, eseistą, dyplomatą, prozaikiem, tłumaczem jak również historykiem literatury. Laureat Nagrody Nobla. Posiadał on aż dwadzieścia osiem pseudonimów i inicjałów, którymi podpisywał swoje utwory.
Trochę o jego dzieciństwie:
Czesław był synem Weroniki Miłoszowej i Aleksandra Miłosza. Urodził się w miejscu, które było dziedzicznym majątkiem jego matki, który położony jest nad Niewiażą (powiat kowieński guberni kowieńskiej Imperium Rosyjskiego). Ochrzczono go w kościele Przemienienia Pańskiego w Świętobrości – wsi zlokalizowanej na Litwie, oddalonej o pięć kilometrów od Kiejdan. Jego rodzina należała do starego rodu szlacheckiego odznaczającego się herbem Lubicz. Kraj pochodzenia poety wywarł ogromny wpływ na późniejszą twórczość poety dzięki swojej tolerancyjności i wielokulturowości. Sam pisarz często przywoływał wspomnienia związane z jego dzieciństwem. Przykładem takiego utworu, gdzie pojawia się wątek biograficzny jest ,,Dolina Issy’’. Inspirację Czesław Miłosz zaczerpnął zarówno z spokojnego życia płynącego na wsi jak i szalonych podróży jego ojca. Ważną rolę odegrały tutaj wydarzenia historyczne, których był świadkiem. Były to rewolucja październikowa oraz wojna polsko – bolszewicka.
W 1917 roku, a dokładniej dziewiętnastego września, przyszedł na świat jego młodszy brat o imieniu Andrzej – późniejszy tłumacz, dokumentalista oraz publicysta.
Czesław Miłosz studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Najpierw rozpoczął tam kształcenie się w kierunku polonistycznym na Wydziale Humanistycznym, jednak po niedługim okresie przeniósł się na Wydział Nauk Społecznych – na prawo. Jego pierwszy debiut miał miejsce w 1930 roku. Zdarzenie to było na łamach uniwersyteckiego pisma pod tytułem ,,Alma Mater Vilnensis’’. Wiersze tam zawarte zatytułowane ,,Podróż’’ i ,,Kompozycja’’ zyskały szeroki rozgłos. Poeta był członkiem Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich – w skrócie AKWW. Jego przyjaciółmi, jak i członkami tejże organizacji byli młodzieńcy: Henryk Chmielewski, Teodor Bujnicki oraz Stefan Jędrychowski. Nie sposób również pominąć przywódcę narodowców wileńskich – Kazimierza Hałaburda, założyciela AKWW jak i znanego podróżnika – Wacława Korobiewicza i Pawła Jasienica. Po opuszczeniu wyżej wymienionej organizacji, założyli własne zrzeszenie o nazwie Klub Intelektualistów. Poeta był również członkiem grupy Żagary, która skupiała twórców, jak i współtworzył pismo pod tą samą nazwą. Pracował prze
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!