Daniel Defoe

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Daniel Defoe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Daniel Defoe to angielski powieściopisarz, dziennikarz i pamflecista. Jest uważany za twórcę powieści nowożytnej, a największą popularność osiągnął dzięki napisaniu „Przypadków Robinsona Crusoe”.
Urodził się około 1660 roku, ale jego dokładna data urodzenia nie jest znana. Różne źródła wahają się między 1659 a 1662 rokiem, wskazując lato lub wczesną jesień 1660 jako najbardziej prawdopodobną. Co ciekawe, nazwisko „Defoe” nie jest jego prawdziwym, a stanowi pseudonim artystyczny. Daniel urodził się bowiem jako syn Annie i Jamesa Foe’ów. Postanowił jednak dodać do swojego nazwiska przedrostek „de”, który wskazywałby na jego arystokratyczne pochodzenie. Utrzymywał nawet, że nazywa się „De Beau Faux”. W rzeczywistości jego matka zmarła, kiedy miał około 10 lat, ojciec był rzeźnikiem, a on sam zaczynał dorosłe życie jako kupiec – sprzedawał pończochy, wyroby z wełny i wino. Defoe był bardzo rozrzutny – kupił sobie nawet wiejską posiadłość i statek – co w konsekwencji sprawiało, że miał duże długi. W 1692 r. został zmuszony do ogłoszenia bankructwa. Mimo wszystkich przeciwności losu udało mu się ożenić z córką bogatego kupca, przeżyć z nią 47 lat w małżeństwie i doczekać się ośmiorga dzieci (tylko sześcioro z nich dożyło dorosłości).
Karierę literacką rozpoczął niejako z konieczności. Pierwszym utworem, który napisał był pamflet na cześć króla Williama III w 1683r. W kolejnych latach publikował inne teksty dziennikarskie, a w 1688r. rozpoczął pracę jako szpieg króla Williama. Następnie miał epizod pracy w fabryce cegieł oraz w fabryce płytek i dachówek. Nie mogąc odnaleźć swojej drogi zawodowej, publikował kolejne testy literackie. Jego oficjalnym debiutem był utwór publicystyczny pt. „An Essey upon Projects”, który napisał w 1697. Defoe wyraził w nim swoje myśli i przekonania polepszenia sytuacji ekonomicznej i socjalnej kraju. Domagał się m.in. większego dostępu do edukacji dla kobiet oraz utworzenia kas zapomogowych. W kolejnych latach tworzył nowe utwory dziennikarskie, polityczne i pamfletyczne. Po śmierci króla Williama, tron objęła królowa Anna. Nowa władczyni od początku nie kryła się ze swoją niechęcią do nonkonformizmu (nonkonformizm to postawa krytyczna wobec norm społecznych, obowiązujących zasad i zachowań; przedstawiająca własne przemyślenia i własny system wartości). Daniel Defoe stał się więc naturalnym celem obecnego rządu. Nie przestał jednak pisać. W 1702r. anonimowo opublikował krytyczny tekst „The Shortest Way with the Dissenters’”. Potępił w nim nietolerancję wyznaniową. Ośmieszył także wysokich urzędników kościelnych ze sk

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!