Denis Diderot

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Denis Diderot, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Denis Diderot był wybitnym francuskim pisarzem, filozofem i krytykiem sztuki. Urodził się 05.10.1713 roku w Langres, we Francji, a zmarł 31.07.1784 roku w Paryżu. Mężczyzna jest jednym z wybitniejszych postaci oświeceniowych. Zabłysnął z epokowego projektu, realizowanego razem z Jeanem le Rondem D’Alembertem, „Zmień powszechny sposób myślenia” poprzez „Encyklopedię, czyli Rozsądny Słownik Sztuki, Nauki i Zawodów”. Diderot został dosyć mocno doświadczony przez życie, ponieważ kiedy poinformował swojego ojca, że zostaje pisarzem, ten się go wyrzekł.
„Encyklopedia” była pierwszą encyklopedią zawierającą wypowiedzi wielu autorów, a także wzmianki o sztuce mechanicznej. Spotkała się ona z ogromną dezaprobatą władz zarówno religijnych, jak i rządowych. Siedem lat po publikacji dzieła, zostało ono zakazane przez Kościół, a rok po tym wydarzeniu- także przez francuskie władze rządowe, aczkolwiek ten zakaz nie był bardzo ważny, dlatego też nie był za bardzo respektowany. Po takim negatywnym odbiorze ze srony władz, kilku współautorów „Encyklopedii” opuściło projekt, a znaleźli się też tacy, których uwięziono z tytułu współtworzenia jej. Nawet sam D’Alembert opuścił projekt, tym samym sprawiając, że Diderot został jedynym redaktorem. Po pewnym czasie, filozof napisał mnóstwo artykułów, tworząc „Encyklopedię” do 1765 roku. Z biegiem lat, autor coraz bardziej odczuwał przygnębienie i wyrzuty sumienia. Myślał, że „Encyklopedia” była jedynie stratą czasu. Bardzo długiego czasu. Jednak teraz uważa się jego dzieło życia za jednego z prekursorów rewolucji francuskiej.
Artysta przez większość swojej kariery, miał wielkie problemy finansowe. Jednak w 1766 roku cesarzowa Katarzyna Wielka zapłaciła mu 50 000 franków, zatrudniając go jako swojego bibliotekarza. Zrobiła tak, ponieważ usłyszała o problemach Diderota. Mężczyzna do końca życia zajmował to stanowisko, a przez kilka lat nawet przebywał w Petersburgu.
W 1746 roku opublikował on swoją pierwszą autorską pracę, w której pisał, że uczucie bez dyscypliny może być destrukcyjne, a do kontrolowania uczuć potrzebny jest rozum. Te myśli zostały zawarte w „Myślach filozoficznych”. W książce występuje krytyka chrześcijaństwa i ateizmu, a także obrona deizmu, ze względu na to, że w momencie pisania, Diderot był deistą.
W 1974 roku Diderot napisał powieść „Niedyskretne klejnoty”. Autor opublikował ją anonimowo. Potrzebował wówczas pieniędzy, ponieważ został ojcem. Jest to dość sprośna książka o pierścieniu sułtana, który kiedy zosta

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!