Edith Nesbit
Zamień czytanie na oglądanie!
Edith Nesbit – życiorys
Edith Nesbit przyszła na świat 15 sierpnia 1585 w Kennington – w jednej z dzielnic Londynu. Kobieta miała czwórkę starszego rodzeństwa, gdyż ona sama była najmłodszym dzieckiem państwa Nesbit. Niestety, Edith nie mogła zbyt dobrze pamiętać swojego taty Johna Collisa, gdyż gdy zmarł miała tylko cztery latka. Śmierć mężczyzny spowodowała, że rodzina potem bardzo często zmieniała swoje miejsce zamieszkania, a co za tym idzie również szkoły czy przyjaciół. Edith nie miała, więc dzieciństwa usłanego różami. W swoim późniejszym dziele, wspominała, że jako dziewczynka w wieku szkolnym bardzo dużo czasu spędzała bez kontaktu z rodzeństwem i matką. Co chwilę musiała przenosić się do innych szkół i poznawać nowych ludzi. Te wydarzenia, jak sama w późniejszych latach wspominała, wywarły duży wpływ na jej dorosłe życie i twórczość.
W wieku 22 lat, kobieta wyszła za mąż za Huberta Blanda – urzędnika bankowego. Już dwa miesiące po ślubie, urodził im się pierwszy syn Paul. Co ciekawe, małżonkowie nie byli zbyt wierni wobec siebie, ale im to nie przeszkadzało. Mężczyzna w tym samym czasie utrzymywał stosunki seksualne z innymi kobietami – m.in. była to przyjaciółka Edith, a także jeszcze wcześniej, dama do towarzystwa jego matki. Edith również nie była wierną żoną. Jak wiadomo była zakochana w George’u Bernardzie Shaw – irlandzkim prozaiku i dramaturgu. Oprócz niego była adorowana wiele razy przez młodszych od siebie mężczyzn. Jej przyjaciółka, z którą romansował Hubert Bland urodziła dwójkę dzieci; Edith wiedziała o tym, a dzieci uznała oficjalnie za własne. Jednak tak naprawdę ona sama urodziła jeszcze trójkę dzieci: Mary, Iris i Fabiena.
Kiedy Edith Nesbit miała prawie 60 lat, na zawał serca zmarł jej mąż. Kobieta postanowiła wyjść za mąż po raz drugi, a ślub wzięła w kościele katolickim, choć tak naprawdę nigdy nie przeszła do końca na to wyznanie. Pomimo sprzeciwu swoich dzieci, jej drugim mężem został owdowiały już, z zawodu inżynier okrętowy – Thomas Terry Tucker.
Wracając jeszcze do czasów małżeństwa z Hubertem Blandem, oboje mieli poglądy socjalistyczne i należeli nawet do angielskiego stowarzyszenia reformistycznego, mającego na celu przekształcenie ustroju kapitalistycznego w socjalistyczny. Edith Nesbit ogólnie uchodziła za kobietę wyzwoloną, ale jednocześnie nie popierała ruchów aktywistycznych, które walczyły o prawa kobiet. Jak na czasy wiktoriańskie, w których żyła, kobieta ubierała się bardzo odmiennie do mody i „po swojemu” – często zakładała krótkie sukni
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!