Emil Zola

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Emil Zola, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Emil Zola to jeden z najciekawszych francuskich autorów. Był to pisarz płodny, podejmujący różnoraką tematykę. Sławę przyniosły mu powieści takie jak „Nana”, „Germinal”, „Thérèse Raquin”.
Urodził się 1840 roku w Paryżu, zmarł w 1902 roku, również w Paryżu. Jest uważany za twórcę nurtu określanego jako naturalizm, jego utwory są znane na całym świecie. Jego ojciec pracował przy budowie tamy w okolicach Aix – en – Provence. Tam zachorował na zapalenie płuc i zmarł. Wkrótce okazało się, że firma ma długi i wierzyciele zaczęli nękać rodzinę. Matka Emila starała się doprowadzić do rozwiązania problemu, jednak nie udało się to i firma została sprzedana na aukcji. W wyniku tych działań rodzina została pozbawiona środków do życia. wychowaniem Emila matka zajmowała się wraz z babką.
Podczas nauki w szkole Emil poznał Paula Cezanne’a, który stał się na wiele lat jego dobrym przyjacielem. Dzięki niemu Zola zapoznał się z podstawami malowania. Pisarz od najmłodszych lat interesował się literaturą i dość wcześnie zdał sobie sprawę, że pisarstwo jest tym, z czym chce związać się w przyszłości. Pochłaniał książki najbardziej znanych autorów. Jeszcze podczas nauki w gimnazjum zaczął tworzyć pierwsze utwory literackie. Co ciekawe, mimo swoich zainteresowań czytelniczych, Zola dwukrotnie oblał maturę. Było to zawód nie tylko dla niego, ale również dla jego matki. Oboje mieli świadomość, że brak odpowiedniego wykształcenia może zaważyć na całym życiu Emila. Jako młody człowiek zakochał się w dziewczynine lekkich obyczajów. Miał wobec niej wzniosłe plany – chciał doprowadzić do tego, by stała się uczciwą kobietą. Nie miał jednak doświadczenia, nie wiedział, że nie uda mu się pokonać biedy, jakiej doświadczała dziewczyna. Okres fascynacji młodą prostytutką to jednocześnie czas, kiedy Zola przeżywał okres fascynacji malarstwem. Utrzymywał relacje z wybitnymi impresjonistami, pozwał niektórym z nich do obrazów.
W 1860 roku Zola znalazł zatrudnienie w urzędzie celnym, jednak nie przypadło mu ono do gustu. Porzucił zatrudnienie już po dwóch miesiącach i przez dłuższy czas pozostawał bez pracy. Rodziło tu frustrację i wiązało się z problemami finansowymi. W 1862 roku podjął pracę w księgarni, w dziale reklamy. Był to okres, kiedy udało mu się nawiązać ważne kontakty w świecie literackim, co przyczyniło się też do jego awansu. W trakcie pracy w księgarni Zola miał okazję poznać techniki wiążące się z tworzeniem książek oraz ich reklamą. W tym czasie tworzył też pierwsze artykuły i napisał pierwszą książ

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!