Eurypides
Zamień czytanie na oglądanie!
Jeden z najwybitniejszych dramaturgów greckich, czyli Eurypides. Czy zwykły przechodzień wiedziałby, kim był? Prawdopodobnie nie, więc czas to zmienić i dowiedzieć się czegoś więcej o tym wybitnym poecie!
Historia Eurypidesa rozpoczyna się na Salaminie – greckiej wyspie, największej w archipelagu Wysp Sarońskich, czyli na Morzu Egejskim, a dokładniej w Zatoce Sarońskiej. Tam właśnie, około 480 roku p. n. e., urodził się Eurypides. Pochodził z zamożnej, ateńskiej rodziny. Był synem Mnesarchosa (lub Mnesarchidesa) oraz Klejto. Dostępny jest jego życiorys, jednak nie wszystkie jego części są brane dosłowne (np. matka handlująca warzywami), bo wywodzą się z tamtejszej komedii, ośmieszających zachowania poety. Rodzice, z racji, że byli zamożni, zadbali o wykształcenie syna. Podobno słuchał wielu wielkich ludzi, takich jak Anaksagoras czy Protagoras. Mówi się, że był nawet przyjacielem o dziesięć lat młodszego Sokratesa, którego przecież wszyscy znamy. Według jego nauczycieli był poważny i nieskory do śmiechu. Jak wszyscy z jego rodu, także Eurypides związany był z kultem Apollina na wyspie Delos. Wiemy także, że był kapłanem Zeusa we Flyi oraz brał udział w poselstwie Aten do Syrakuz, czyli nieudanej próbie przejęcia kontroli Aten nad Sycylią w 415 – 418 roku p.n.e. Próbował swoich sił też w malarstwie, ale wrócił do pisania. W roku 455 p.n.e., w wieku trzydziestu lat, wziął udział w agoni, ale zajął ostatnie miejsce i mimo, że napisał ponad dziewięćdziesiąt dzieł, po wieniec sięgnął jedynie pięć razy. Kiedy był już w podeszłym wieku, wyjechał do Macedonii, na dwór króla Leonidasa. Zmarł w Pelli, szacuje się, że w okolicach 406 roku p.n.e. Gdy się to stało, przebywał na dworze króla Archelaosa w Macedonii. Grecy prosili o jego ciało, ale król nie zgodził się i urządził mu uroczysty pogrzeb. Został więc pochowany w obcym kraju. Z jego śmiercią wiążą się ciekawe pogłoski: podobno został rozszarpany przez królewskie psy gończe, jednak nie zostało to potwierdzone.
Eurypides w ciągu życia miał dwie żony: Melito oraz Chojrine, z żadną mu się nie udało. Posiadał również dzieci, trzech synów: Mnesarchidesa, Mnesilochosa oraz Eurypidesa. Co ciekawe, najmłodszy z nich, posiadający imię ojca, również był poetą i wydał ostatnie z jego utworów.
Poeta nie angażował się zbytnio w sprawy polis, przez co brano go za samotnika. Nie miał on żadnych ważnych funkcji, uwielbiał za to przesiadywać w jaskiniach i pisać. Atmosfery takich miejsc podobno pomagały mu zebrać myśli. Warto zauważyć, że w mitologii jaskinie często stawały się miejscem narodzin wielkich herosów czy nawet bogów. Eurypides, jako wykształcony człowiek, na pewno o tym wiedział i pomagało mu to się skupić. Większą część swojego życia spędził w jaskiniach, a jego mieszkanie można opisać jako ,,skaliste
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!