Ferenc Molnár
Zamień czytanie na oglądanie!
Ferenc Molnar
Ferenc Molnar urodził się 12 stycznia 1878 roku w Budapeszcie. Jego pierwotne nazwisko to Neumann. Był słynnym węgierskim pisarzem i dramaturgiem. Zajmował się również dziennikarstwem. Jest autorem znanej i docenianej na całym świecie powieści pt. „Chłopcy z Placu Broni”.
Urodził się w bogatej rodzinie żydowskiej. Jego matka, Jozefa z domu Wallfisch uwielbiała sztukę oraz literaturę. Z kolei jego ojciec, Mor Neumann był cenionym lekarzem.
W latach dzieciństwa, pisarz odznaczał się dużą inteligencją. Młody Neumann bardzo dużo czytał. Uczęszczał do gimnazjum kalwińskiego, gdzie napisał maturę. Egzamin maturalny poszedł mu bardzo dobrze, przez co zdał z wyróżnieniem. Po ukończeniu szkoły wybrał się na studia prawnicze w Budapeszcie. Nie ukończył tam studiów, lecz przeniósł się do Genewy, gdzie odebrał dyplom. W 1898 roku zmarła jego matka, Jozefa.
Po studiach zajmował się głównie dziennikarstwem. Współpracował z wieloma dziennikami. W tamtym okresie przekładał z literatury francuskiej. Później zaczął zajmować się głównie własną twórczością. W 1901 roku wydał swoją pierwszą powieść „Az ehes varos” (Głodne Miasto). Kilka lat później, a dokładnie w 1907 roku wydał swoją najsłynniejszą powieść „A Pal utcai fiuk” ( Chłopcy z Placu Broni). Powieść dała mu ogromny rozgłos i została przetłumaczona na około 42 języki. Od tamtej pory jego utwory stały się rozpoznawalne zarówno na Węgrzech, jak i na całym świecie.
W 1909 roku autor wydał swój najwybitniejszy dramat „Liliom”. Premiera dramatu odbyła się w grudniu. W Budapeszcie sztuka nie została przyjęta zbyt dobrze. Dopiero kiedy zaczęto grać ją również w innych krajach, została ona odpowiednio doceniona.
Wkrótce wybuchła I wojna światowa. Molnar został korespondentem wojennym na pierwszej linii frontu w Galicji. W późniejszych latach relacjonował i opisywał swoje przeżycia. Kiedy wojna się skończyła i wszystko wracało już do normalności, Ferenc Molnar w dalszym ciągu był nominowany do wielu nagród i wyróżnień. Pod koniec 1927 roku został zaproszony do Białego Domu przez Calvina Coolidge’a, prezydenta urzędującego w tamtych czasach.
Kiedy w Niemczech Hitler objął władzę, wystawianie sztuk Molnar zostało zabronione. Stało się tak dlatego, że pisarz był pochodzenia żydowskiego. Około 1935 roku Molnar wyjechał do Szwajcarii. Na początku 1940 roku osiedlił się w Nowym Jorku. Już nigdy nie powrócił do Węgier, a do końca życia jego domem był Hotel Plaza w Nowym Jorku.
Ferenc Molnar kilkukrotnie był
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!