Gerhart Hauptmann
Zamień czytanie na oglądanie!
Gerhart Johann Robert Hauptmann był wybitnym niemieckim dramaturgiem oraz powieściopisarzem. Zaliczany jest on do najważniejszych propagatorów nurtu jakim był naturalizm literackiego. Jednak nie oznacza to, że pisał tylko w tym stylu. W swej twórczości uwzględniał również inne style. Gehrart Hauptmann znany jest przede wszystkim z faktu, iż w roku 1912 otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Gerhart Hauptmann urodził się w 15 listopada 1862 r. w Obersalzbrunn- ówczesnej części Królestwa Pruskiego, obecnie miejscowość ta nosi nazwę Szczawno-Zdrój na Dolnym Śląsku w Polsce. Był on drugim synem Roberta i Marie Hauptmann, którzy hotelarzami. Gehrart miał starszego brata, którym był Carl Hauptmann. Już w latach młodzieńczych Gehrart Hauptmann uchodził za osobę mijającą się z prawdą.
W roku 1868 roku rozpoczął naukę w szkole wiejskiej. Później w roku 1874 uczęszczał do tak zwanej szkoły realnej we Wrocławiu. Mało brakowało, a nie udałoby mu się to, gdyż rzutem na taśmę zdał egzamin kwalifikacyjny. Hauptmann miał ogromne trudności z zaaklimatyzowaniem się do życia w dużym mieście. Razem z bratem Carlem mieszkali oni w bursie studenckiej, która była wątpliwego stanu. Później zaś udało im się znaleźć mieszkanie u pastora i tam się przenieśli.
We wrocławskiej szkole o pruskich wpływach chłopiec napotkał wiele problemów. Przede wszystkim była nim niespotykana w szkole wiejskiej surowość nauczycieli, a także niesprawiedliwość w traktowaniu uczniów. Zdecydowanie łagodniej byli traktowani uczniowie z pochodzeniem szlacheckim. Hauptmann musiał powtarzać pierwszy rok nauki w szkole. Powodem była jego niechęć do nauki oraz liczne nieobecności spowodowane chorobami. Jednak wraz z mijającymi miesiącami Gehrart docenił wartość Wrocławia. Przyczyniły się do tego teatry i możliwość ich odwiedzania.
Wiosną 1878 r., gdy Hauptmann miał już 16 lat, opuścił szkołę realną. Przyczyną zakończenia nauki była nauka rolnictwa w gospodarstwie wuja w ówczesnym Lohnig (obecnie są to Łagiewniki Średzkie). Jednak zimą 1879 roku musiał niestety zakończyć naukę. Przyczyną był brak sił fizycznych do tak ciężkiej pracy. Poza tym zachorował na zagrażającą życiu chorobę płuc, która dokuczała mu przez kolejny rok.
W 1880 roku Hauptmann chciał wstąpić do armii pruskiej, jednak nie udało mu się zdać egzaminu wstępnego. Rozpoczął zatem naukę w szkole rzeźbiarskiej przy Królewskiej Szkole Artystycznej i Zawodowej w Breslau. W tym miejscu zaprzyjaźnił się z Josefem Blockiem. Przyjaźć ta trwała przez całe ich życie. Niestety przez złe zachowanie i niedostateczną pilność Gehrart został okresowo wydalony ze szkoły. Jednak na prośbę profesora Roberta Härtla został on do niej przywrócony i pozostał tam do roku 1882.
W prezencie weselnym dla swojego brata Gehrart napisał krótką sztukę Liebesfrühling. Została ona wystawiona w noc przed weselem. Na tej uroczystości Gehrart poznał Marie Thienemann, która była siostrą panny młodej. W tajemnicy się zaręczyli. Marie zaczęła również wspierać Gehrarta finansowo. Pozwoliło to rozpocząć Hauptmannowi studia na kierunki filozofii i historii literatury na uniwersytecie w Jenie. Jednak jego nauka nie potrwała długo, gdyż niedługo potem z niej zrezygnował. Po tym wydarzeniu wraz z bratem udał się w podróż po Morzu Śródziemnym. Koszty tej podróży również zostały pokryte przez jego narzeczoną. W Rzymie próbował swoich sił jako rzeźbiarz, jednak nie udało mu się. Wrócił zatem do Niemiec i rozpoczął krótką pracę w Akademii Królewskiej w Dreźnie. Następnie zaś rozpoczął studia na kierunku historycznym na Uniwersytecie Berlińskim. Podczas bardziej jednak interesował go teatr niż nauka i w końcu w 1891 roku zamieszkał w Schreiberhau (obecnie Szklarska Poręba) na Śląsku.
5 maja 1885 roku wstąpił w związek małżeński z Marie Theienemann, a dwa miesiące później wraz z bratem oraz jego żoną udali się w podróż poślubną. Przez pierwsze cztery lata po ślubie małżonkowie mieszkali w miasteczku Erkner. Tam też na świat przyszli ich trzej synowie. Po tym czasie przeprowadzili się do Charlottenburga w Berlinie. Tam Gehrart przystąpił do klubu literackiego naturalistów o nazwie „Durch”. Należeli do niego m.in. takie osobistości jak Karl Bleibtreu czy Wilhelm Bölsche. W tym właśnie czasie Hauptmann rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Jako pierwsze napisał w 1888 roku „Signalman Thiel”. Rok później odbył inicjację na deskach teatru wystawiając swoją pierwszą sztukę „Przed wschodem słońca” w reżyserii Otto Brahma. Mówi się, iż rozpoczęła ona ruch naturalistyczny w nowoczesnej literaturze niemieckiej. Następnie Hauptmann stworzył: „Pojednanie” (1890), „S
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!