Günter Grass

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Günter Grass, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

G. Grass należy do najbardziej znanych współczesnych, niemieckich pisarzy. Urodził się w Gdańsku w 1927 roku, zmarł w 2015 roku w Lubece. Jego ojciec był niemieckim protestantem, matka katoliczką pochodzącą z Kaszub. Od najmłodszych lat przejawiał artystyczne zainteresowania. W młodości zaangażował się w działalność nazistowskich organizacji i już jako dziesięciolatek został członkiem Jugendvolk. W wieku czternastu lat wstąpił do Hitlerjugend. Z ramienia tej organizacji trafił do dziesiątej dywizji pancernej, która należała do Waffen – SS. Prawdopodobnie nie rozumiał jeszcze wówczas dokładnie, na czym polega działalność SS Ponadto znajdował się wówczas pod silnym wpływem ojca, który było zwolennikiem nazistów. O doświadczeniach z tego okresu pisał w utworze „Przy obieraniu cebuli”, zastanawiając się, czy siedemnastolatek jest w stanie świadomie oceniać wydarzenia z tamtego okresu. Podczas pobytu na froncie przeżył jedną bitwę ukryty pod czołgiem. Zdezerterował, za co poszukiwała go żandarmeria polowa. Przez długi czas nie zda al sobie jednak sprawy z niewłaściwości swoich wyborów. Nawet znajdując się w amerykańskim obozie jenieckim nie był przekonany, że jego wybór był wyborem niewłaściwym. Choć był świadkiem tego, co działo się w Dachau, nie dopuszczał tego do świadomości.
Po zakończeniu wojny podjął studia akustyczne początkowo w Dusseldorfie, następnie w Berlinie. Roku 1956 był rokiem jego debiutu poetyckiego. Szczególną słowie przyniosły mu jednak powieści „Blaszany bębenek”, „Psie lata”, opowiadanie „Kot i mysz”. Choć książki Grassa podejmowały tematykę wojenną, były to nietypowe obrazy, inne niż dominujące wówczas w literaturze. Grass prowokował, szokował i zadziwiał czytelników. Twierdzono, że nie szanuje narodowych wartości, zarzucano, że nie szanuje religii i oskarżano o pornografię.
Grass zajmował się również polityką. Interesował się wewnętrzną polityką RFN oraz kwestia narodową. Brał udział w kampaniach antywojennych. Popierał SPD, którą uważał za mniejsze zło. Podróżował po Niemczech i zachęcał do głosowania na tę partię. Zaangażowanie w działalność polityczną sprawiło, że na jakiś czas porzucił pracę pisarską. Ponadto, działalność polityczna wpłynęła także na to, iż zyskał wielu wrogów, również wśród członków SPD. Nie do koca podobało im się to, że reprezentuje ich pisarza postrzegany jako kontrowersyjny. Niepokój członków partii wywoływało to, że Grass w wielu przypadkach prezentował poglądy odmienne od ich przekonań, miedz innymi w kwestii zjednoczenia Niemiec, czy granic na Odrze i Nysie. W 1968 roku wyraził swojej poparcie dla praskiej

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!