Gustaw Morcinek
Zamień czytanie na oglądanie!
Gustaw Morcinek, choć tak naprawdę Augustyn Morcinek, syn ubogiego wozaka Józefa Morcinka, urodził się dwudziestego piątego sierpnia tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego pierwszego roku (25 sierpnia 1891 r.) w Karwinie, czyli mieście, które za jego czasów znajdowało się na Śląsku Cieszyńskim, czyli w historycznej krainie obejmującej południowo-wschodnią część dzisiejszego Śląska, skupionego wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy. Wtedy było to miasto polskie, a teraz przypada na tereny należące do państwa czeskiego.
Chłopiec był najmłodszym z czwórki rodzeństwa. Jego chrzciny odbyły się w kościele parafialnym w rodzinnym mieście, czyli w Karwinie, a były udzielane przez księdza wikarego Józefa Körnera. Rok po urodzinach syna, w 1892, ginie ojciec Gustawa, a cały ciężar utrzymywania spada na jego matkę.
Gustaw Morcinek był pisarzem, działaczem publicystycznym, nauczycielem, a nawet posłem na sejm PRL I kadencji (czyli w latach 1952-1956). W 1958 roku był także członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu, czyli instytucji społeczno-politycznej podporządkowanej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i realizującej jej cele polityczne.
Młody jeszcze Gustaw-Augustyn, po ukończeniu szkoły ludowej w swoim rodzinnym mieście Karwinie, zaczął pracować w kopalni. Po trzech latach pracy, jego koledzy, inni górnicy, zebrali pieniądze, aby Morcinek mógł dalej się kształcić. Dzięki temu młody jeszcze chłopak uczęszczał do Polskiego Seminarium Nauczycielskiego w Białej i ukończył je w wieku 23 lat, czyli w 1914 roku. Kiedy nastała I Wojna Światowa został powołany do wojska i należał do austriacko-węgierskiego garnizonu stacjonującego w Cieszynie.
Po wojnie, w 1919 roku został zatrudniony jako nauczyciel w szkole w Skoczkowie.
Jego pierwszą publikacją literacką był artykuł „Wspomnienia z przewrotu w listopadzie 1918 r.” zamieszczony w 1920 w „Dzienniku Cieszyńskim”. Publikował tam różne artykuły, a także angażował się w redakcji „Zarania Śląskiego”. Lecz jego większe dzieła dopiero nadchodziły. W latach 20. i 30. pisząc swoje utwory został jednym ze znaczących śląskich i polskojęzycznych prozaików. W jego twórczości mamy między innymi takie tytuły jak: zbiór noweli „Serce za mną”, powieść „Łysek z pokładu Idy”, „Narodziny serca” czy „Wyrąbany chodnik”. Wiele z jego dzieł było poświęcone tematyce górniczej i śląskiej. Za sprawą swojej twórczości zyskał uznanie oraz opiekę literacką Zofii Kossak, którą nazwał swoją „literacką matką chrzestną” i był
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!