Halina Auderska
Zamień czytanie na oglądanie!
Halina Maria Auderska – polska pisarka, leksykograf, dramaturg i prozaik oraz autorka słuchowisk radiowych, sztuk scenicznych a także scenariuszy filmowych. Posłanka na Sejm PRL.
Halina Auderska przyszła na świat 3 lipca 1924 roku w Odessie. Była córką Romana, z zawodu inżyniera oraz Heleny Auderskich. Początkowo nie chodziła do szkoły, odbierając nauki domowe, następnie rozpoczęła naukę w polskim gimnazjum im. Aleksandra Jabłonowskiego w Odessie. Po zakończeniu gimnazjum uczyła się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończyła filologię polską. Uczęszczała również na studium pedagogiczne w Warszawie. Po ukończeniu szkoły pracowała jako nauczycielka w jednej ze szkół średnich.
Debiutowała w 1924 roku, jako autorka słuchowisk radiowych. W 1935 roku wydała swoją pierwszą książkę, była to powieść pt. „ Poczwarki Wielkiej Parady”. „Pamiętnik maturzystki” ukazał się w 1935 roku.
Wybuch II wojny światowej sprawił, że przestała uczyć w szkole i została sanitariuszką w szpitalu, a także żołnierzem Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Brała udział w konspiracji należąc do VI oddziału Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej oraz zajmując się w okresie okupacji tajnym nauczaniem. Brała udział w powstaniu warszawskim.
Po wyzwoleniu była kierownikiem wydawnictwa „Trzaska, Evert i Michalski”, było to jedno z największych wydawnictw II Rzeczypospolitej założonym w 1919 roku oraz sekretarzem „Dialogu”. Została również reprezentantką Polski na londyńskiej i paryskiej konferencji dotyczącej pomocy dzieciom, które były ofiarami wojny. W 1950 roku została zastępcą redaktora naczelnego w redakcji Słownika Języka Polskiego. Została także współredaktorką „Małego słownika języka polskiego”.
„Jabłko granatu” to historia człowieka, który nie jest zdolny do normalnego życia po przejściu przez gehennę wywożenia i zniemczania dzieci. „Ptasi gościniec. Babie lato” ukazuje trudne losy Polaków, którzy muszą wybierać między ojczyzną a domem rodzinnym, który pomimo iż obecnie tak podobny, w tamtym czasie stał się czymś zupełnie odmiennym. Nie trudno zauważyć, że autorka podejmowała w tych powieściach tematykę dotyczącą przeżyć człowieka doświadczającego dramatu II wojny światowej a także człowieka, któremu przyszło przystosować się i żyć w powojennej rzeczywistości. W powieści pt. „Miecz Syreny” bohaterem jest każdy, kto stoczył trudną walkę w obronie Warszawy, często tracąc przy tym bliskich i dom rodzinny. Liczne dzieła autorki nawiązują do trudnych c
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!