Helena Mniszkówna

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Helena Mniszkówna, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Dziś zajmiemy się postacią słynnej Polki Heleny Mniszkówny. Zasłynęła jako powieściopisarka. Mówiło się, że pisała dla kucharek i zwykłych Polek. Jednak jej dzieła czytała cała Polska. Losy jej najsłynniejszej bohaterki przeżywały wszystkie kobiety z Polski. Jej romanse opowiadały o ludziach z wyższych stref.
Helena Mniszkówna urodziła się 24 maja 1878 roku na Wołyniu. Jej rodzina od najmłodszych zapewniła się gruntowne wykształcenie. Tak naprawdę jej młodzieńcze życie nie wyróżniało się zbytnio od życia jej koleżanek. Jednak dzięki zamożności jej rodziny, miała wiele nauk. Pobierała wiele lekcji i kształciła się na przyszłość. Uczyła się aż czterech języków, miała lekcje malarstwa, a na dodatek grała na fortepianie. Od najmłodszych lat była uczona podstaw życia. Z kolej dzięki temu, że bardzo dużo podróżowała, usłyszała wiele barwnych historii od wielu ludzi. Te historie bardzo przypadły małej Helenie do gustu i powiększyły jej wyobraźnię. W wieku dziewiętnastu lat wyszła za mąż za Władysława Chyżyńskiego. Ich związek stworzył dwa nowe życia, czyli córki małżeństwa. Dodatkowo ta relacja była szczególnie inspirująca dla Heleny. Wtedy rozkwitł w jej głowie pomysł na powieść. Miała by to być historia z zamożnych stref, pełna intryg, miłości, a także niechęci. Niestety jej plany zostały zniszczone, przez śmierć jej męża w 1903 roku. Wtedy w rozpaczy przeprowadziła się do rodzinnego majątku. Tam z rozpaczy wyciągnęła ją miłość do spotkanego Adolfa Lortscha. Jego postać obudziła na nowo w Helenie inspiracje i chęć do pisania. Właśnie Adolf był pierwowzorem głównej postaci ,,Panicza”, czyli książki którą autorka wydała w 1912 roku.
Jednak ,,Panicz” nie był jej pierwszą publikacją. Dzięki rodzicom, a szczególnie wsparciu finansowym od ojca Helena w 1909 roku wydała dwa tomy swojego wielkiego hitu ,,Trędowata”. Co ciekawe jej książkę ocenił Bolesław Prus. Wydał on pozytywną opinię, co zapewne przyczyniło się do tego, że jej książki zniknęły z półek w mgnieniu oka. Opinie, które ogłaszano po przeczytaniu jej książek na początku były bardzo pozytywne. Jej dzieła były uważane, że napisano je na bardzo wysokim poziomie. jednak po czasie, gdy ,,pierwsza miłość” do tych dwóch książek ,,Trędowatej” zniknęła, pojawiły się pierwsze niemiłe komentarze. Z czasem było ich coraz więcej. Krytyce nadawali Mniszkównie tytuł ,,Trędowata polskiego romansu”. Jednak pomimo tych złych opinii do jej romansów wciąż ciągnęło wielu wielbicieli romansów. Fani tej opowieści, cały czas przewyższali zdani

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!