Jack London

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Jack London, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Jack London – urodzony 22 stycznia 1876r. w San Francisco jako John Griffith Chaney, syn Flory z domu Wellman oraz H.W.Chaneya. Nazwisko London przyjął od swojego ojczyma Johna.
Jack London figuruje we wszystkich encyklopediach, wykazach oraz spisach literackich jako wybitny amerykański pisarz. Specjalista w dziedzinie literatury przygodowej, powieści marynistycznych, prozy psychologicznej oraz twórca romansów, o które większość, zwłaszcza młodych czytelników nie podejrzewa mistrza.
Jego krótki, lecz niezwykle owocny życiorys oraz jego bogata twórczość powodują, że z zapartym tchem czyta się zarówno książki jak i samą historię życia autora.
Jack pochodził z rodziny robotniczej, co na owe czasy oznaczało trudne i ubogie dzieciństwo. Jedyną szansą na zmianę przeznaczenia i ciekawe życie mogło być zamiłowanie do czytania książek. Tak się też stało.
Jako dorosły, pisarz często wspominał, że pierwsza książka pt. „Signa”, którą przeczytał mając 8 lat, stała się powodem odniesienia przez artystę sukcesu.
Życie młodego Londona było pełne wydarzeń, jakich młody człowiek nie powinien doświadczać, ale które z pewnością wpłynęły na jego twórczość.
Jako 13 letni chłopiec rozpoczął pracę w Hickmott’s Cannery. Praca w zakładzie zajmowała mu często ponad 12 godzin, z czym młody London się nie zgadzał.
Pożyczył pieniądze, zakupił niewielki statek i został poławiaczem ostryg. Przystał do grupy pirackiej i przez rok poza nielegalnymi połowami ostryg, regularnie uczestniczył w bójkach i awanturach. W niedługim czasie zmienił zainteresowania i został przyjęty do policji rzecznej. Zajmował się zwalczaniem środowiska, do którego wcześniej należał.
Jako 17 – latek dołączył do załogi statku handlowego i odbył podróż do Japonii oraz na Morze Beringa.
Po powrocie do kraju Jack London wziął udział w konkursie literackim. Opowiadaniem „Tajniki u brzegów Japonii” zwyciężył w konkursie. Wtedy uświadomił sobie, że pragnie zdobyć wykształcenie. Ciężka sytuacja finansowa uniemożliwiała mu realizację marzeń.
W 1896r. dzięki pomocy finansowej Johna Heinoldowa, przyjaciela, właściciela baru, w którym młody London bywał, udało się rozpocząć naukę na Uniwersytecie Kalifornijskim. Studia obejmowały literaturę, filozofię, biologię i historię. W trakcie nauki zgłębiał poglądy teorii Darwina, idee Marksa oraz przekonania Nietzschego, które miały wpływ na resztę życia.
Niestety, ponownie trudna sytuacja finansowa dała rezultaty. Jack London niespełna rok później musiał przerwać studia, do których nigdy już nie powrócił.
Po przymusowym zakończeniu nauki w roku 1897 wyjechał nad rzekę Klondike w Yukonie, gdzie rozpoczynała się właśnie „gorączka złota”. Udział w poszukiwaniach złota, pobyt wśród chętnych zdobycia szybkich zysków stał się tłem dla niektórych powieści pi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!