Jan Chryzostom Pasek

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Jan Chryzostom Pasek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Jan Chryzostom Pasek herbu Doliwa urodził się około roku 1636 w Węgrzynowicach. Był znanym, polskim twórcą epoki baroku. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej spod Rawy Mazowieckiej. Kształcił się w kolegium jezuickim. Ponad 10 lat służył w wojsku. Walczył m.in. ze Szwedami, Węgrami, Moskalami. Uczestniczył w wyprawie Stefana Czarnieckiego do Danii. Jest to typowy przedstawiciel siedemnastowiecznego sarmaty. Prowadził życie ziemianina, lecz słynął z awanturnictwa i pieniactwa. Wielokrotnie bywał skazywany na banicję, czyli wygnanie z kraju, a także infamię – utratę czci. Jednak żaden z wyroków nie był egzekwowany. Był marszałkiem sejmiku rawskiego w 1661 roku. Oprócz tego pełnił funkcję komornika ziemi krakowskiej. Do roku 1668 był dzierżawcą Klucza Olszowskiego należącego do Ordynacji Myszkowskich. Potem wziął w dzierżawę wsie Miławczyce i Bieglów. W roku 1670 dzięki posagowi swej żony Anny wszedł w posiadanie wsi Smogorzów. Po kilku latach poszerzył swój majątek o Skrzypiów i Zakrzów. W 1697 r. podpisał pacta conventa Augusta II Mocnego. Zmarł 1 sierpnia 1701 r. w Niedzieliskach. Jego ciało spoczywa w Budziszewicach – wsi położonej w jego rodzinnych okolicach.
Jan Chryzostom Pasek literacko zasłynął dzięki swym pamiętnikom. Spisywał je pod koniec życia (prawdopodobnie w latach 1690-1696). Dzieło pozostawało w rękopisie i zostało wydane dopiero XIX wieku. To wówczas postać Jana Chryzostoma Paska okryła się największą sławą. Niestety „Pamiętniki” nie zachowały się w całości. Brakuje im kilku pierwszych i ostatnich stron. Autor twierdził, że chce wszystko zapisać, by przekazać swe wspomnienia przyszłym pokoleniom. „Pamiętniki” Paska są znakomitym i oryginalnym przykładem kultury szlacheckiej. Czasem bywały nazywane epopeją szlachty polskiej. Twórczość Jana Chryzostoma Paska stanowi źródło inspiracji dla pisarzy w XIX wieku (np. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Ignacego Kraszewskiego, Henryka Rzewuskiego). Liczne odwołania do „Pamiętników” są dowodem ich wielkiej wartości literackiej i faktograficznej.
Utwór Jana Chryzostoma Paska to pamiętnik relacjonujący wydarzenia z przeszłości, w których twórca uczestniczył lub był ich obserwatorem. Pierwsza część utworu opisuje zdarzenia z lat 1656-1666, czyli okresu służby Paska w wojsku. Jest to relacja autora jako żołnierza w czasie wojny ze Szwecją oraz wyprawy do Danii, Rosji, a także bitwy pod dowództwem hetmana Czarnieckiego. Druga część „Pamiętnik

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!