Jan Parandowski

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Jan Parandowski, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Wielu z nas lubi czytać książki, w tym rozmaite, baśnie, legendy oraz mity. Jednakże rzadko kiedy pogłębiamy się bardziej w życiorys, osiągnięcia lub po prostu inne dzieła autorów tych książek.

W swojej pracy, pragnę bliżej przedstawić Wam sylwetkę Jana Parandowskiego – pokazać życiorys, wymienić jego twórczość oraz zapoznać Was z jego zdobytymi odznaczeniami oraz nagrodami lub nominacjami.

Jan Parandowski, urodzony 11 maja 1895r. we Lwowie; polski tłumacz, pisarz, eseista. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim (w okresie wojennym nazywanym Uniwersytetem Jana Kazimierza) na wydziale filozoficznym na kierunkach archeologii, historii sztuki, filozofii, filologi klasycznej oraz literaturze polskiej. Jego ojcem był ksiądz Jan Bartoszewski, natomiast matką – Julia Parandowska. Podczas I Wojny światowej, jego studia zostały przerwane (sam Parandowski został internowany do Rosji, gdzie ożenił się z Aurelią Wyleżyńską, z którą następnie się rozwiódł), jednakże w latach 1920-1923 kontynuował studia, zdobywając tytuł magistra z archeologii oraz filologii klasycznej. W 1929r. Parandowski przeniósł się do Warszawy i zamieszkał przy ulicy gen. Józefa Bema 70.
Jego drugą żoną została Irena Parandowska, z którą miał córkę – Romę oraz dwóch synów – starszego, Zbigniewa (który był architektem) i młodszego Piotra (został archeologiem, a zarazem reżyserem filmowym). Jego wnuczką jest aktorka, Joanna Szczepkowska, której matką jest Roma Parandowska – Szczepkowska, a ojcem – Andrzej Szczepkowski, również aktor.
Pisarz zmarł 26 września 1978r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim znajdującym się również w stolicy Polski, w Alei Zasłużonych na miejscu 40 w rzędzie nr 1.

TWÓRCZOŚĆ:
Charakterystyka twórczości pisarza:
Jan Parandowski był znany głównie ze swoich dzieł powiązanych z kulturą antyczną. Był znawcą, a także popularyzatorem starożytnej kultury oraz literatury.

Najpopularniejsze dzieła:
Zdecydowanie na pierwszym miejscu pod względem popularności, jest „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian”, w skrócie „Mitologia”, opublikowana w 1924r., która obejmuje ciekawe, a zarazem najważniejsze aspekty dotyczące mitologii starożytnych Greków i Rzymian. Autor postanowił zinterpretować mity bez kontrowersyjnych tematów, co poskutkowało korzystaniem z jej fragmentów do celów edukacyjnych.
Parandowski podjął się również napisania mitologii w wersji dla dorosłych, która zawiera wątki miłosne itp. Ta wersja jest zatytułowana „Eros na Olimpie”.
Następnym bardzo znanym dziełem Parandowskiego jest „Dysk olimpijski”, historyczna powieść napisana w 1933r. Niedługo potem powstało „

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!