Jerome David Salinger
Zamień czytanie na oglądanie!
Jerome David Salinger to amerykański prozaik urodzony 1 stycznia 1919 roku w Nowym Jorku. Był jednym z najbardziej tajemniczych i samotnych pisarzy.
Jego rodzice byli pochodzenia żydowskiego. Matka nazywała się Marie, choć później zmieniła imię na Miriam, natomiast ojciec – Sol. Miał starszą siostrę, której na imię było Doris. W dzieciństwie często zmieniał szkoły, ponieważ nie potrafił się dostosować do obowiązków szkolnych. W związku z tym jego rodzice podjęli decyzję o przeniesieniu go to szkoły prywatnej – McBurney School – od dziewiątej klasy. Tam był członkiem kółka teatralnego i występował w wielu przedstawieniach. Wykazywał talent do aktorstwa, jednak jego ojciec nie chciał, aby syn podążał w tę stronę. W 1934 roku rozpoczął naukę w Valley Forge Military Academy w Wayne w Pensylwanii. W tamtym okresie rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Dwa lata później, kiedy skończył szkołę, zaczął uczęszczać do New York University. Studiował tam pedagogikę specjalną, jednak nigdy nie skończył tam nauki.
W 1936 roku ojciec wysłał go do Wiednia, aby nauczył się co nieco na temat przemysłu oraz importu mięsa. Było to spowodowane tym, że według tradycji miał on pracować w rodzinnym biznesie. Jego ojciec był jednym z najsłynniejszych w tamtym okresie nowojorskich przedsiębiorców. Poznał on Oskara Robinsona, który był jednym z najbogatszych polskich Żydów. Był on znanym producentem bekonu w Bydgoszczy. W związku z tym ojciec Salingera posłał go właśnie tam, aby mógł w jak najlepszym miejscu pobierać praktyki, zaraz po nauce w Wiedniu. W Polsce Salingerem zaopiekowała się wdowa po Robinsonie, który zmarł na krótko przed przyjazdem przyszłego pisarza. W Polsce spędził kilka tygodni. Ostatecznie, na przekór planom ojca, Salinger nie został przedsiębiorcą ani nawet producentem mięsnym. Duży wpływ na tę decyzję miał fakt, że pisarz był wegetarianinem. W roku 1939 zaczął uczęszczać do Columbia University. Jednym z tamtejszych wykładowców był amerykański pisarz Whit Burnett, który później stał się osobistym mentorem Salingera. Rok później zaręczył się z Ooną O’Neill, która była córką laureata literackiej Nagrody Nobla – Eugene’a O’Neilla. Niestety była to jednostronna miłość, ponieważ niedługo po zaręczynach Oona zostawiła Salingera dla Charliego Chaplina, który był od niej dużo starszy. Nieco później pisarz rozpoczął pracę z magazynem „New York Times”, w którym publikował swoje nowele. W latach 1942 – 1945 mężczyzna aktywnie służył w wojsku i brał udział w desancie w Normandii. Mimo działań wojennych Salinger nie przestał pisać, jednak wywarły one bardzo duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Po zakończeniu II wojny światowej pisarz przez kilka lat pracował dla kontrwywiadu
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!