Jerome David Salinger

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Jerome David Salinger, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Jerome David Salinger to amerykański prozaik urodzony 1 stycznia 1919 roku w Nowym Jorku. Był jednym z najbardziej tajemniczych i samotnych pisarzy.

Jego rodzice byli pochodzenia żydowskiego. Matka nazywała się Marie, choć później zmieniła imię na Miriam, natomiast ojciec – Sol. Miał starszą siostrę, której na imię było Doris. W dzieciństwie często zmieniał szkoły, ponieważ nie potrafił się dostosować do obowiązków szkolnych. W związku z tym jego rodzice podjęli decyzję o przeniesieniu go to szkoły prywatnej – McBurney School – od dziewiątej klasy. Tam był członkiem kółka teatralnego i występował w wielu przedstawieniach. Wykazywał talent do aktorstwa, jednak jego ojciec nie chciał, aby syn podążał w tę stronę. W 1934 roku rozpoczął naukę w Valley Forge Military Academy w Wayne w Pensylwanii. W tamtym okresie rozpoczął swoją przygodę z pisaniem. Dwa lata później, kiedy skończył szkołę, zaczął uczęszczać do New York University. Studiował tam pedagogikę specjalną, jednak nigdy nie skończył tam nauki.

W 1936 roku ojciec wysłał go do Wiednia, aby nauczył się co nieco na temat przemysłu oraz importu mięsa. Było to spowodowane tym, że według tradycji miał on pracować w rodzinnym biznesie. Jego ojciec był jednym z najsłynniejszych w tamtym okresie nowojorskich przedsiębiorców. Poznał on Oskara Robinsona, który był jednym z najbogatszych polskich Żydów. Był on znanym producentem bekonu w Bydgoszczy. W związku z tym ojciec Salingera posłał go właśnie tam, aby mógł w jak najlepszym miejscu pobierać praktyki, zaraz po nauce w Wiedniu. W Polsce Salingerem zaopiekowała się wdowa po Robinsonie, który zmarł na krótko przed przyjazdem przyszłego pisarza. W Polsce spędził kilka tygodni. Ostatecznie, na przekór planom ojca, Salinger nie został przedsiębiorcą ani nawet producentem mięsnym. Duży wpływ na tę decyzję miał fakt, że pisarz był wegetarianinem. W roku 1939 zaczął uczęszczać do Columbia University. Jednym z tamtejszych wykładowców był amerykański pisarz Whit Burnett, który później stał się osobistym mentorem Salingera. Rok później zaręczył się z Ooną O’Neill, która była córką laureata literackiej Nagrody Nobla – Eugene’a O’Neilla. Niestety była to jednostronna miłość, ponieważ niedługo po zaręczynach Oona zostawiła Salingera dla Charliego Chaplina, który był od niej dużo starszy. Nieco później pisarz rozpoczął pracę z magazynem „New York Times”, w którym publikował swoje nowele. W latach 1942 – 1945 mężczyzna aktywnie służył w wojsku i brał udział w desancie w Normandii. Mimo działań wojennych Salinger nie przestał pisać, jednak wywarły one bardzo duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Po zakończeniu II wojny światowej pisarz przez kilka lat pracował dla kontrwywiadu

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!