Johann Wolfgang Goethe
Zamień czytanie na oglądanie!
Johann Wolfgang von Goethe był niemieckim poetą, pisarzem żyjącym i tworzącym na przełomie XVIII i XIX wieku. Pisał zarówno poezję, jak i prozę, a znany jest również z dramatów, które wyszły spod jego pióra. Epoki, w których tworzył Goethe to Okres Burzy i Naporu oraz Klasyka Weimarska – są one uznawane w Niemczech, a ich odpowiednikiem na europejską skalę jest Preromantyzm – czas w literaturze i sztuce pod koniec oświecenia, a przed dobrym rozwinięciem się romantyzmu.
Zanim będzie można przejść do dzieł Johanna Wolfganga von Goethego, by poprawnie je interpretować i rozumieć dosłownie, trzeba poznać życiorys pisarza. Urodził się 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie, jego ojciec był rentierem i zarabiał na utrzymanie rodziny, a matka, z powodu wczesnego zamążpójścia (została żoną Johanna Caspara Goethego w wieku jedynie siedemnastu lat) była niewykształcona.
W dzieciństwie – dzięki swemu ojcu- miał możliwość nauki wielu języków obcych tj.: łaciny, greki, hebrajskiego, francuskiego oraz angielskiego. Jego edukacja obejmowała również przedmioty artystyczne (taniec, rysunek i muzyka) oraz umiejętności praktyczne (jazda konna i szermierka). Na studia, na kierunek prawniczy udał się w 1765 roku, jednak materiał, którego miał się tam uczyć, nie przypadł mu do gustu. Głęboko zainteresował się za to poetyką i sztuką antyczną, którym poświęcił się zamiast nauki. Z powodu niezadowalających wyników musiał porzucić studia i wrócić do ojca do Frankfurtu. Dopiero pięć lat później, w 1770 roku, wrócił na studia, które tym razem już ukończył.
W 1772 roku zaczął pracę jako referendarz Sądu Najwyższego Rzeszy, gdzie poznał radcę dworu – Johanna Christiana Kestnera oraz jego narzeczoną, a następnie żonę – Charlotte Buff. Na podstawie Charlotte, w której Goethe się zakochał, powstała Lotte – bohaterka „Cierpień młodego Wertera” – do której miłością pałał tytułowy bohater książki.
W latach 1776 do 1786 dzięki przyjaźni księcia Carla Augusta, był zaangażowany w politykę państwową. Zajmował różne stanowiska związane z administracją i kulturą. Jego życie polityczne było połączone z wieloma podróżami – w tym do Szwajcarii. W kolejnych latach jeszcze więcej podróżował. W 1788 roku poznał Christianę Vulpius, z którą rok później miał dziecko – syna (jedynego, który przeżył dzieciństwo), a z którą kolejne siedemnaście lat później, zawarł ślub.
Powodem jego śmierci, która nastąpiła 22 marca 1832, były skutki choroby płuc.
W jego dziełach można zauważyć tematy przyrodnicze (botanika, geologia, chemia) oraz optyczne („Teoria kolorów”). Częste również są ślady tematyki miłosnej, spowodowane wielką kochliwością Goethego i bardzo licznymi przygodami z kochankami.
Dzieła epiczne Johanna Wolfganga Goetheg
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!