John Hoyer Updike
Zamień czytanie na oglądanie!
John Hoyer Updike – powieściopisarz, krytyk sztuki, autor opowiadań, poeta.
John Hoyer Updike – Amerykanin, jedynak, absolwent Harvard University, współpracownik „New Yorker”, wielokrotny zdobywca Nagrody Pulitzera w dziedzinie beletrystyki, dwukrotnie żonaty, ojciec czworga dzieci, dziadek siedmiu wnucząt.
John Hoyer Updike przyszedł na świat 18 marca 1932 roku w Reading w Pensylwanii. Jego rodzicami byli Lindy Grace i Wesley Russell Updike’owie. Ojciec pracował jako nauczyciel przedmiotów ścisłych w liceum. A matka była aspirująca pisarką, on zafascynowany obserwował jej zaangażowanie i cały etap pracy twórczej. Dzięki jej zachętom i wsparciu zachłysnął się ideą sztuki, przede wszystkim rysownictwem i pisarstwem. W 1944 roku otrzymał od rysownika Jamesa Thurber’a jeden z
jego rysunków psa, które Updike przechowywał w swoim gabinecie jako talizman przez całe życie. Młody John wychowywał się w miasteczku Shillington, a gdy miał 13 lat wraz z rodzicami przeprowadził się niedaleko wioski Plowville, do miejsca urodzenia jego matki. Zamieszkali w kamiennym domu na farmie. Naukę pobierał w Shillington High School, gdzie był cenionym i wyróżniającym się uczniem. Uchodził za osobę, która mimo młodego wieku już wie, co chce osiągnąć w przyszłości. Wiedział, że połączył swoje życie z pisaniem i musi się w tym kierunku rozwijać. Jego pierwsze opowiadanie „Uścisk dłoni z kongresmanem” zostało wydane w 1945 roku w licealnej publikacji. Podczas nauki stworzył wiele prac, w tym rysunki, artykuły i wiersze. Szkołę ukończył w 1950 roku jako przewodniczący klasy i valedictorian. Zyskał ten tytuł naukowy, wypracowując sobie najwyższą pozycję akademicką. Dzięki temu mógł wygłosić pożegnalne oświadczenie podczas ceremonii ukończenia szkoły. Otrzymał pełne stypendium w Harvard College. Studiował anglistykę. Przez pierwszy rok pokój dzielił z inną wybitną postacią jaką był historyk i moralista Christopher Lasch. Gdy nie przekroczył jeszcze granicy nastu lat, otrzymał „Scholastic Art & Writing Award” w uznaniu jego dotychczasowych osiągnięć. Został absolwentem tej prestiżowej organizacji, zrzeszającej młodych i uzdolnionych artystów. Podczas studiów dołączył do „Harvard Lampoon”, studenckiego magazynu z zacięciem humorystycznym. Pisał dla niego opowiadania i rysował kreskówki. Pierwszym z opublikowanych tam opowiadań było „The Different One”. Dzięki tej współpracy stał się bardziej rozpoznawalnym i docenianym studentem, a na ostatnim roku studiów został prezesem magazynu. Podczas studiowania poślubił koleżankę, Mary Pennington. Został członkiem „Phi Beta Kappa”, akademickiego stowarzyszenia honorowego, którego najważniejszą misją było celebrowanie i popieranie doskonałości w sztukach wyzwolonych. W 1954 roku ukończył naukę na uczelni, zdobywając najwyższe wyróżnienie i dyplom z obranego kierunku, za rozprawę „Non-Horatian Elements in Robert Herrick’s Imitations and Echoes of Horace”.
Niedługo potem Updike wyjechał z żoną do Anglii i tam podjął kolejne studia. Było to możliwe dzięki otrzymanemu stypendium Knox. Nie zapomniał, że chciał zostać rysownikiem i dlatego wybrał Ruskin School of Drawing and Fine Art w Oxfordzie. W Anglii spędzili rok, a w tym czasie urodziła się ich córka Elizabeth. Gdy wrócili do Stanów Zjednoczonych, zamieszkali na Manhattanie, a on dzięki namowom poznanych w Europie redaktorów „The New Yorker”, EB White’a i jego żony Katharine White, podjął pracę w tej redakcji. Magazyn jeszcze przed jego zatrudnieniem, wykupił od niego dziesięć wierszy i cztery opowiadania. Pierwsze napisane „Friends from Philadelphia” opublikowano 30 października 1954 roku. Pracował tam przez prawie dwa lata, pisał artykuły, felietony „Talk of the Town”, recenzje, przesyłał swoje opowiadania i poezję. Do końca kariery współpracował z magazynem. W 1957 roku urodził mu się syn David, rodzina postanowiła przenieść się do mniejszego i spokojniejszego Ipswich w stanie Massachusetts. Żona urodziła mu jeszcze dwoje dzieci, syna Michaela w 1959 roku i córka Mirandę rok później.
Jako prozaik Updike debiutował w 1959 roku powieścią „The Poorhouse Fair”. Wtedy też zaczął studiować filozofię i teologię Sørena Kierkegaarda, która to pozwoliła mu przezwyciężyć targający nim od kilku lat kryzys religijny. Od tego momentu chrześcijaństwo zajęło istotną rolę w jego życiu i twórczości. Rozpoczął pracę nad książką „Uciekaj, Króliku”, co było możliwe dzięk
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!