John Milton
Zamień czytanie na oglądanie!
John Milton urodził się 9 grudnia 1608 w Londynie w rodzinie zamożnego londyńskiego notariusza, gdzie kultywowano tradycje purytańskie, mimo tego poważano sztukę, muzykę i poezję. John Milton uczęszczał do londyńskiej St. Paul School, mając za nauczyciela Thomasa Younga- purytańskiego kaznodzieję. W latach 1624–1632 Milton studiował w Christ’s College na Uniwersytecie Cambridge nauki humanistyczne. Podczas studiów poznał kilka języków, w tym grekę i łacinę, w której pisał poezję. Po zdobyciu stopnia naukowego wrócił do rodzinnego domu w Horton, w którym spędził pięć kolejnych lat. W 1637 umiera mu matka, a Milton rok później udaje się w podróż po Europie. Pierwszym miejscem, które odwiedziła był Paryż, w którym spotkał się ze słynnym ambasadorem królowej Szwecji – Grocjuszem. Następnie drogę przez Niceę dotarł do Italii. Milton mimo młodego wieku pragnął być poetą epickim, wbrew przyjętym tendencjom epoki, w której przyszło mu tworzyć. Podjął decyzję, że jego drogą życiową będzie twórczość poetycka, a nie droga anglikańskiego duchownego, o której marzył dla niego ojciec.
W 1926 roku powstało pierwsze znaczące dziełem Miltona była to oda „ On the Morning of Christ’s Nativity” (Hymn na Boże Narodzenie), opisująca upadek pogańskiego świata wraz z narodzeniem Chrystusa. Poeta wykazał ogromny kunszt językowy w tym dziele, niezwykle perfekcyjny dobór słów, który niezmiernie harmonijnie współgrał z brzmieniem.
Lata od 1632 do 1638 spędził w Horton, w Buckinghamshire, gdzie zaprzestał myśleć o karierze zawodowej, przez co mógł w pełni poświęcić się rozwojowi w zakresie nauki oraz pisania. W Horton powstał między innymi dyptyk poetycki „ L’Allegro” (Wesoły) i „Il Penseroso” (Zadumany), w których zostało opisane szczęście z możliwości przebywania na wsi z podkreśleniem zalet medytacji w samotności, na łonie natury. Milton był w tamtym okresie wyjątkowo wrażliwy na przyrodę, której opis stanowił odzwierciedleniem stanu umysłu twórcy.
Około 1634 roku powstały dramaty poetyckie – niedokończony „Arcades” oraz „Comus”. Autor przedstawił bożka pijaństwa i rozpusty Comusa, który nastaje na cnotę młodej, niewinnej dziewczyny. Wszelkie zmagania dziewczyny przeciw natrętowi odbywają się na tle świata przyrody, leśnych nimf i duchów. Milton wprowadza postać dobrej bogini, która pomagając braciom dziewczyny, sprawia, że cnota broni się przed grzechem. Zdecydowanie w tym utworze dostrzegamy purytańskie ideały, a mianowicie pogarda dla świata zmysłowego, natomiast pochwała dla moralności.
W 1637 roku powstaje dwustuwersowa elegia „Lycidas”, która jest ostatnim wczesnym dziełem w języku angielskim. Inspirację do napisania była śmierć Edwarda Kinga, młodego uczonego, który zginął w katastrofie morskiej. Szczególnie interesującym motywem tej elegii są rymy, które nie występują w stałym porządku, przeplatają się z wolnymi wersami. Takie ułożenie sprawia, że utwór charakteryzuje się oryginalną melodykę. Śmierć Kinga wpłynęła na spojrzenie Miltona na własne życie i potwierdzenie jego misji, jako poety, który nie oczekuje sławy oraz sukcesów.
Miltona marzył o stworzeniu wielkiego eposu, w który byłby upamiętnieniem legendarnego króla Artura i bitew z Saksonami. Niestety marzenie Miltona nigdy nie zostało zrealizowane.
Poeta w 1638 roku udał się do Italii, celem podróży było uzupełnienie swej edukacji w zakresie literatury klasycznej. Przebywając w Italii zyskał poważanie i podziw.
Odwiedził Florencję, Rzym i Neapol, gdzie zetknął się z Galileuszem, Manso (mecenasem Torquato Tasso i Mariniego) i śpiewaczką Leonorą Baroni, której głos tak zachwycił Miltona, że opisał go, jako „głos samego Boga”. W tym okresie powstało pięć sonetów miłosnych ku włoskiej damy, którą poznał tuż przed powrotem do ojczyzny.
W tym czasie w Anglii trwała walka króla z parlamentem. Te wydarzenia sprawiły, iż Milton postanowił poświęcić się sprawie politycznej i religijnej. Poeta prawie całkowicie zaprzestał tworzyć nowe dzieła, co trwało przez 20 lat, aż do dnia restauracji monarchii. W związku z z
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!