Jostein Gaarder
Zamień czytanie na oglądanie!
Jostein Gaarder – to norweski autor powieści, opowiadań i książek dla dzieci, ale także nauczyciel i autor książek badających historię filozofii i religii dla młodych czytelników. Gaarder urodził się 8 sierpnia 1952 r. w Oslo w Norwegii.
Jostein Gaarder pochodził z rodziny, w której zainteresowanie czytaniem, pisaniem i nauczaniem było głęboko zakorzenione. Jego ojciec był dyrektorem, natomiast jego matka była nauczycielką oraz autorką książek dla dzieci.
Gaarder studiował historię idei, religii i literatury nordyckiej na Uniwersytecie w Oslo. W 1974 r. Jostein wziął ślub i stopniowo rozpoczął swoją karierę literacką, a w 1976 r. ukończył studia i pracował jako nauczyciel w liceum filozofii, religii i literatury w Oslo i Bergen. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał stopniowo, od czasu do czasu wykładając, przesyłając artykuły i wiersze do gazet, a także był współautorem podręczników.
Twórczość Gaardera:
1986 r. – debiut autorski Gaardera, w tym roku opublikował fikcję, „Diagnosen og andre noveller” (Diagnoza i inne historie).
1987 r. – pisarz wydał książkę dla dzieci pt. „Barna fra Sukhavati” („Dzieci z Sukhavati”).
1988 r. – kolejna książka dedykowana dzieciom pt. „Froskeslottet” („Zamek żaby”); zarówno w książce „Dzieci z Sukhavati”, jak i w „Zamku żaby” Gaarder przeciwstawił świat fantasy w świecie realistycznym, dając głównym bohaterom możliwość odkrywania i kwestionowania idei i wartości.
1990 r. – pojawiła się książka pt. „Kabalmysteriet” („Tajemnica pasjansa”), przedstawiająca chłopca Hansa Thomasa i jego ojca w podróży w poszukiwaniu zaginionej osiem lat wcześniej matki chłopca. Gaarder czuł, że młody Hans Thomas potrzebuje lepszego zrozumienia filozofii i tak właśnie zaczął pisać swoją historię filozofii w „Sophie’s World” („Świat Zofii”).
1991 r. – zostaje wydana „Sophie’s World”, najsłynniejsze dzieło Gaardera. Główną postacią jest Sophie, 14-letnia uczennica, która pewnego dnia otrzymuje niepodpisaną notatkę zawierającą dwa pytania: „Kim jesteś?” i „Skąd wziął się świat?” To prowadzi ją – i czytelnika – do zbadania historii filozofii zachodniej, od czasów przedsokratyków do Hegla, Sørena Kierkegaarda i Jeana-Paula Sartre’a. Podobnie jak jego styl w innych książkach, Gaarder doprawił fabułę powieści „Świata Zofii” elementami tajemniczości. Wyśmiewany przez wielu krytyków. Bestseller Gaardera niewątpliwie zawdzięcza swoją popularność wielogatunkowemu i międzypokoleniowemu urokowi.
Książka odniosła ogromny sukces, stając się natychmiast przebojem. Przez trzy lata była bestsellerem w Norwegii i stała się równie popularna na całym świecie. W 1993 r. została wydana w Niemczech i wspięła się na szczyt listy bestsellerów magazynu „Der Spiegel”. Pozostała tam przez większą część roku. „Sophie’s world” zacz�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!