Józef Baran

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Józef Baran, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Temat wypracowania: Józef Baran.

Józef Baran jest to polski poeta i laureat wielu nagród, między innymi Nagrody Fundacji imienia Kościelskich.

Józef urodził się 17 stycznia 1947 roku w Borzęcinie, jest to wieś, która znajduje się w województwie małopolskim. W Wałbrzychu, w mieście znajdującym się w województwie dolnośląskim, ukończył technikum górnicze. Natomiast w Wyższej Szkole Pedagogicznej, która mieści się w Krakowie, ukończył filologię.

Debiut Józefa miał miejsce na stronach tygodnika “Życie Literackie” w 1969 roku. Jego poezja została odkryta przez Artura Sandauera, polskiego krytyka literackiego, który miał żydowskie pochodzenie. To właśnie on napisał o Józefie, że jego liryka trafia do serc ludzkich. Swoje wiersze Józef Baran najczęściej publikował w “Tygodniku Powszechnym”, jest to katolicki tygodnik o tematyce społeczno – kulturalnej, w “Nowym Dzienniku”, to natomiast jest dziennik polski, który jest wydawany w Nowym Jorku, a w New Jersey od 2011 roku, oraz w “Twórczości”, polskim miesięczniku literackim.

W książkach, których autorzy to między innymi: wcześniej już wspomniany Artur Sandauer, Stanisław Stabro, Julian Kornhauser, Jerzy Kwiatkowski, Elżbieta Mikoś, Janusz Drzewucki, czy też Bolesław Faron, jest mowa o twórczości Józefa Barana.

Wiersze Józefa w 1989 roku trafiły do szkolnych programów, a w późniejszych latach nawet do matury z języka polskiego, a były to wiersze między innymi pod tytułem “Apokalipsa domowa”, “Mam dwadzieścia pięć lat” oraz “Tańcowały dwa Polaki”. Od tamtej pory publikowane są również w licznych antologiach zagranicznych i krajowych.

Wiersze Józefa również były inspiracją dla wielu piosenkarzy, czy też dla kompozytorów, między innymi: dla Starego Dobrego Małżeństwa, Beaty Rybotyckiej, Julii Zaryckiej, Hanny Banaszak, Andrzeja Słabiaka, Beaty Paluch, Andrzeja Zaryckiego, Jakuba Pawlaka, Krzysztofa Myszkowskiego oraz dla Elżbiety Adamiak i grupy Pod Budą oraz były one tłumaczone na dwadzieścia języków, a był to między innymi: na język angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, szwedzki, czeski i hebrajski.

Aktualnie Józef Baran mieszka w Krakowie.

Józef Baran opublikował:
– wiersze “Nasze najszczersze rozmowy” w 1974 roku,
– wiersze “Dopóki jeszcze” w 1976 roku,
– wiersze “Na tyłach świata” w 1977 roku,
– wiersze “W błysku zapałki” w 1979 roku,
– “Wiersze wybrane” w 1984 roku,
– wiersze “Pędy i pęta” w 1984 roku,
– “Autor! Autor!: rozmowy z ludźmi pióra i palety” w 1986 roku,
– wiersze “Skarga” w 1988 roku
– poezje “Czułość” w 1988 i 1989 roku,
– “Wiersze wybrane” w 1990 roku,
– rozmowy i wspomnienia “Śnił mi się Artur Sandauer” w 1992 roku,
– wiersze “Pacierz Szwejka” w 1992 roku,
– wiersze “Mała kosmogonia” w 1994 roku,<

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!