Karol May

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Karol May, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

K a r o l M a y,
a właściwie Karol Friedrich May urodził się w tkackiej rodzinie 25 lutego 1842 roku we wschodnich Niemczech w mieście Ernstthal. Dzięki operacji po pięciu latach bycia niewidomym odzyskał wzrok.

Co ciekawe Karol odkrył swój talent będąc nigdzie indziej jak w więzieniu. Trafił tam kilka razy za konflikty z prawem, głównie przez drobne kradzieże. Wcześniej pracował jako nauczyciel, jednak z wiadomych względów został stamtąd zwolniony.
Po wyjściu na wolność w tysiąc osiemset siedemdziesiątym czwartym (1874r.) zaczął bardziej zastanawiać się na swoją twórczością i idąc w tym kierunku rok później wyjechał do Drezna, gdzie objął posadę redaktora. Po kolejnych dwóch latach dostał etap prawdziwego pisarza.
Wtedy powstały jego pierwsze wydane dzieła, takie jak powieść „Leśna Różyczka”. Wtedy nie podpisywał się jeszcze własnym nazwiskiem, ale wydawał pod różnymi pseudonimami, między innymi Capitain Ramon Diaz de la Escosura.

W tysiąc osiemset osiemdziesiątym Emma Pollmer, którą Karol poznał jeszcze podczas swojej pracy w redakcji w Dreźnie, została jego żoną. Początkowo mieszkali w jego rodzinnym mieście – Ernstthal – aż po trzech latach przeprowadzili się z powrotem do Drezna.

A w tysiąc osiemset osiemdziesiątym drugim (1882r.) nadchodzi przełom w twórczości Karola Maya. Przełom przychodzi wraz z początkiem opisywania przez autora przygód, przez siebie stworzonych bohaterów, na Dzikim Zachodzie i na Bliskim Wschodzie, czyli praktycznie egzotycznych i nieznanych terenach. Dzięki swojej serii przygód o dwóch bohaterach: Winnetou i Old Shatterhandzie, z którym to autor podobno całkowicie się utożsamiał, na Dzikim Zachodzie, tak trafnie i dokładnie przedstawionych w tamtejszych realiach kulturowych, geograficznych jak i obyczajowych, osiągnął swój sukces.

Tym samym zyskał dużą popularność na całym swoim kontynencie – w Europie.

Niestety na początku kolejnego, XX wieku May staje się ofiarą wielu przykrych sytuacji. Musi walczyć o swoje prawa autorskie i dobre imię, przez krytyków literackich, którzy wywlekali na światło dzienne jego dawne występki.
Dodatkowo w tysiąc dziewięćset trzecim (1903r.) musiał przeżyć rozwód z pierwszą żoną. Nie pozostawał jednak długo sam, bo w tym samym roku poślubił inna kobietę – Klarę Plöhn.
Jednak wszystkie te problemy i sytuacje bardzo odbiły się na zdrowiu pisarza i w wieku 70 lat, trochę ponad miesiąc po swoich urodzinach, 30 marca 1912 roku umiera w swojej willi w Radebeul.

Po jego śmierci jego dosyć spory majątek przeszedł na fundację jego imienia, którą początkowo zajmowała się druga żona – Klara. Dzięki tej fundacji w 1928 roku zostało otworzone w Radebeul muzeum ku jego pamięci, które można zwiedzać do dzisiaj.

Twórczość Karola Maya porywała humorem i egzotycznością terenów na których działa się war

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!