Kartezjusz

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kartezjusz, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Imię Kartezjusz to spolszczona nazwa. Tak naprawdę, autor wielu utworów nazywa się René Descartes. Francuz, który urodził się 31 marca 1596 w La Haye en Touraine. Jego ojcem był Joachim z zawodu prawnik i urzędnik miejski. Natomiast matką Jeanne, która zmarła rok po narodzinach drugiego syna. Niestety drugi syn, także zmarł po kilku dniach. Kartezjusz spędził swoje dzieciństwo w domu babki i wuja. Nie wiadomo nic więcej, o jego dzieciństwie. Z wyjątkiem jednego lub dwóch wypadków. Około 1607 roku dołączył do kolegium w La Flèche. Prawdopodobnie przebywał tam 8 lat. W 1616 roku uzyskał stopień z prawa cywilnego i kanonicznego na Uniwersytecie w Poitiers w Paryżu, bo tam kontynuował naukę. Został prawnikiem, tak jak chciał jego ojciec. Kiedy skończył 21 lat dołączył do armii holenderskiej, ponieważ wybuchła wojna trzydziestoletnia. Tam poznał Isaaca Beeckmana, dla którego napisał traktat muzyczny, w podzięce za przedstawienie teorii matematycznych. Po 4 latach zrezygnował ze służby i udał się spowrotem do Paryża, gdzie rozpoczął pracę nad traktatem poświęconym metodologii nauk. W 1648 roku król Francji przyznał mu pensję. W tym okresie pisał na tematy, takie jak optyka, mechanika, biologia, metafizyka.
Kartezjusz nigdy się nie ożenił, jednak miał dziecko z Helene Jans, z którą był w związku w 1635 roku. Niestety zmarła po 5 latach. Tutaj krąży o nim legenda, że załamany śmiercią Francine, skonstruował lalkę-robota, zdolną do poruszania się i wyglądającą dokładnie jak dziewczynka. Pierwsza teoria mówiąca o tym, dlaczego to zrobił, mówiła o tym, że w ten sposób chciał stłumić żal po jej stracie. Natomiast druga, że to było potrzebne do jego metafizycznych poglądów. Ta legenda kończy się tym, że po 9 latach umiera na statku, kiedy podczas sztormu, kapitan okrętu wyrzuca lalkę za burtę obawiając się, że jest stworzona przy pomocy magii. Umiera z powodu ponownego utracenia córki.
Kartezjusz należał do rzeczypospolitej uczonej, utrzymywał kontakty z innymi uczonymi w całej Europie. Spory światopoglądowe uniemożliwiały mu publikowanie niektórych swoich prac. Nawet Uniwersytet w Utrechcie potępił jego tezy i zakazał nauczania. W 1649 roku nauczał szwedzką królową Krystynę, filozofii. Jej nauczania odbywały się o piątej rano i nie potrwały długo, ponieważ przez klimat, jaki wtedy panował Kartezjusz przeziębił się i zachorował na zapalenie płuc. Bagatelizował sprawy, więc z tego powodu zmarł 11 lutego 1650 roku. Początkowo pochowano go w Sztokholmie, jednak w 1677 roku jego ciało pochowano w paryskim opactwie Saint-Germain-des-Prés. Następ

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!