Kornelia Dobkiewiczowa była Polką urodzoną w Rosji. Jej rodzice wraz z nią wyjechali z Petersburga do Wilna, które to miasto znajdowało się wówczas w granicach Polski. Słynie z polskiej literatury, prozy, poezji, baśni i bajek dla dzieci i młodzieży.
Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa była to znana polska pisarka, autorka utworów dla młodzieży i folklorystka. W lekturach aktorki występują bardzo ładne, ciekawe ilustracje, przez które jeszcze chętniej się je czyta. Najbardziej znane działa autorki to: „Dolina Śpiewających Ptaków”, „Drogocenne wiano”, „Dukaty kupca Amadeja” i inne baśnie, „Haftowane trzewiczki”, „Karlikowy ganek: Legendy i podania o polskim srebrze”, „Miedziana lampa: Baśnie i opowieści o śląskim Skarbniku”, ” Największy skarb: Powieść z czasów Mieszka I”, „O Marku Prawym z Jemielnicy” (Wydawnictwo Śląsk, 1963), „O Zofijce sierocie”, „Ofka z Kamiennej Góry”, ” Pierścień księżniczki Gertrudy”, „Róże w błękitnym polu: Podania i opowieści o zamkach Dolnego Śląska”, „Rycerze kamiennego niedźwiedzia”, „Saga o białym krysztale: Baśnie i opowieści o małopolskiej soli”, „Srebrny pas: Opowieść o staropolskim srebrze”, „Szata z purpury”, „Szkarłatny rycerz: Podania i opowieści o zamkach śląskich”, „Sztolnia w Sowich Górach: Baśnie i opowieści z Ziemi Opolskiej, Beskidów i Dolnego Śląska”, „Ślężańska legenda”, „W grodach Słowian śląskich”, „Wężowa królewna: Baśnie i opowieści ze Śląska”, „Zamek nad Czarnym Jeziorem”, „Złote jarzmo”, „Zuzanka” (Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1974). Wyżej wymienione dzieła kobiety o lekkim piórze są jej najbardziej znanymi utworami. Twórczość kobiety jest inspirowana głównie historią średniowiecza i folklorem śląskim. Inspiracja dzieł nie wydaje się ciekawa, szczególnie dla osób nielubiących historii, lecz w rzeczywistości jest wręcz przeciwne. Lektury kobiety może i są związane z historią, ale bardzo ciekawie napisane, przedstawione. Nie tylko w tekście, lecz i w przepięknych ilustracjach. Na pewno po przeczytaniu kilku utworów Kornelii Jackiewicz-Dobkiewiczowej znajdzie się dla każdego taki, który się spodoba i będzie polecał autorkę do dzisiejszych czasów.
Literaturę Korneli Dobkiewiczowej można podzielić na kilka kategorii, a mianowicie powieści, baśnie, legendy, klasyka, literaturę dla młodzieży, literaturę piękną oraz dzieła związane z historią. Kobieta, jak już trochę p
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
powyżej wspomniałam, bardzo lubi, toleruje literaturę z rysunkami, kolorami, dlatego dzieła Kornelii Jackiewicz – Dobkiewiczowej są bardzo artystycznie wykonane, mam na myśli: kolorowe obrazki w lekturach, czy piękne, oryginalne okładki książek, dlatego też literaturę kobiety o lekkim piórze dobrze, miło, z zainteresowaniem się czyta.
Kornelia urodziła się w Rosji 1 września 1920, a dokładniej w Petersburgu, w dość trudnym okresie w historii w jakim znalazło się powyższe państwo i dlatego jej rodzina zmuszona była przenieść się do Polski. Skończyła swoją twórczość 5 lipca 1990 w Katowicach. Pochowano ją na cmentarzu parafialnym w Bogucicach. Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa w swoim życiu dokonała wielkich postępów, za co została ona oznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, wyróżniona Nagroda Ministra Kultury za całokształt pracy literackiej dla dziecki i młodzieży.
Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa była córką Adama Jackiewicza, inżyniera górniczego i Walentyny Piekarników, lekarki. Przyjechała z Rosji do Polski z rodziną w 1922 roku, zamieszkiwała początkowo w Wilnie, następnie przeprowadziła się do Warszawy, a później na Górny Śląsk. Przez co najmniej 30 ostatnich lat swojego życia mieszkała w Katowicach. Kobieta ukończyła filozofię polską na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie po czasie w 1950 r. uzyskała stopień doktora za pracę w dziedzinie folklorystyki. Działała także w tajnych nauczaniach na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, które odbywały się w latach 1939-1945. Autorka w 1945 roku debiutowała też w Polskim Radiu jako autorka audycji dla młodzieży. Ta niesamowita kobieta w latach 1939 – 1945 pracowała także w szkolnictwie średnim. W swoim życiu w latach 1953 – 1959 była pracownikiem naukowym Państwowego Instytutu Sztuki. W 1981 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów.
Swoim wyglądem, sposobem bycia oraz ubiorem zawsze budziła zaufanie. Była osobą skromną, schludną, ale i też kulturalną. W kontaktach międzyludzkich była przeważnie ciepłą osobą. Wszystkich ludzi traktowała na równi.
Kornelia Jackiewicz – Dobiewiczowa była bardzo utalentowaną, uzdolnioną, oczytaną, inteligentną kobietą, należy wspominać ją dobrze oraz wychwalać dzieła autorki. Należy też zaznaczyć, że kobieta jest poczytną autorką w kraju i za granicą po dzisiejszy dzień. Powinno się też zapamiętać, że działa Kornelii powinno się polecić innym osobom, aby autorka nie została zapomniana po wielkich czynach. Wydaje się, że każdy, kto choć raz sięgnie po jej książkę, to wraca do utworu tej autorki. Proponuję sprawdzić samemu.
Dodaj komentarz jako pierwszy!