Leopold Buczkowski

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Leopold Buczkowski, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Leopold Buczkowski – polski prozaik, poeta, malarz, rzeźbiarz, grafik. Na początku swojej kariery literackiej pisał pod pseudonimem Paweł Makutra.

Życiorys:
Urodzony 15 listopada 1905 roku na pograniczu Podola i Wołynia we wsi Nakwasza obecnie leżącej na terytorium Ukrainy. Zmarł 27 kwietnia 1989 roku w wyniku powikłań po zapaleniu płuc w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu w Skolimowie.

Rodzice: Tomasz Buczkowski i Anna z domu Zając. Ojciec był stolarzem – snycerzem. Matka była córką organisty.

Rodzeństwo: Był trzecim dzieckiem Tomasza i Anny. Miał sześcioro rodzeństwa. Pięciu braci Józefa Tomasz (ur. 1899r.), Stefana (ur. 1902r.), Mariana (ur.1910r.), Tadeusza (ur.1918r.), Zygmunta (ur.1920r.) oraz jedną siostrę Wandę (ur. 1916r.). Jego dwaj bracia Tadeusz i Zygmunt zginęli w 1944 roku podczas rzezi ludności polskiej w Podkamieniu. Jego brat Marian również obiera karierę pisarza.

Żona: Maria z domu Paprocka. Żonę poznaje w majątku Sulikowskich na Podolu w 1943. Razem pracują w konspiracji. 16 kwietnia 1944 roku biorą ślub w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Maria zmarła cztery lata po mężu i spoczęła razem z nim na cmentarzu w Skolimowie.

Dzieci: Tadeusz (ur.14.05.1945r.), Agnieszka (ur.15.02.1956r.)

Leopold uczy się w szkole ludowej w zaborze austriackim w Nakwaszy dopóki jego rodzina nie przenosi się do Podkamienia. Natępnie uczęszcza do gimnazjum w Brodach, ale prawdopodobnie go nie kończy. W 1925 roku wyjeżdża do Bielska by uczyć się rysunku w Państwowej Szkole Przemysłowej. W 1928 i 1929 odbywa służbę wojskową w 5 Dywizjonie Pancernym w Krakowie, jednak zostaje z niej zwolniony ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Podejmuje wtedy pracę taksówkarza. Leopold Buczkowski zaprzyjaźnił się z Marianem Kratochwilem i razem z nim spędzali wakacje w rodzinnym domu Leopolda w Podkamieniu. To właśnie Marian był pierwszym nauczycielem rysunku dla Buczkowskiego. Ich przyjaźń trwała do śmierci Leopolda.
W 1928 roku studiuje w Krakowie jako wolny słuchacz polonistykę. W latach 1930 -1933 studiuje jako wolny słuchacz w warszawskiej ASP. Z powodu braku pracy w 1934 roku wraca do rodzinnego Podkamienia. Uruchomił tam warsztat snycerski a także kierował teatrem amatorskim. Przystąpił do Lwowskiego Związku Artystów Grafików i zajął się drzeworytem i litografią. Uczestniczył w Drugiej Międzynarodowej Wystawie drzeworytu, a także miał swoją indywidualną wystawę we Lwowie w 1936 roku. Niestety większość jego prac zaginęła, a nieliczne, które ocalały są przechowywane w Ossolineum.
Literacki debiut Buczkowskiego przypada na 1936 roku, kiedy to na łamach „Gazety Polskiej” pod pseudonimem Paweł Makutra ukazał się jego wiersze „Upał” i „Lato”. Wtedy też rozpoczął pracę nad powieścią „Wertepy”.
Po wybuchu II wojny światowej rozpoczął walkę w partyzantce. Został wzięty do niewoli, ale udało mu się uciec. Schronił się w Podkamieniu i rozpoczął pracę w konspiracji pod pseudonimem „Buk”. Po masakrze ludności polskiej na Wołyniu ucieka do Warszawy na Żoliborz, gdzie ukrywa się wraz z żoną podczas powstania warszawskiego. Po upadku powstania małżeństwo zostaje aresztowane. Maria trafia do obozu przejściowego w Pruszkowie, a Leopold miał być wywieziony do Niemiec. Udaje mu się uciec z transportu i ukryć się w małej wsi pod Jeżowem.
W 1945 roku Małżeństwo przenosi się do Krakowa, gdzie dostaje posadę redaktora technicznego w „Przekroju”.
W 1947 roku zostaje wydana jego debiutancka powieść

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!