Lew Tołstoj

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Lew Tołstoj, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Lew Nikołajewicz Tołstoj był znanym rosyjskim pisarzem, krytykiem literackim, dramaturgiem, a także myślicielem i pedagogiem. Urodził się 9 września 1828 r. w Jasnej Polanie. Jego rodzice pochodzili z dwóch rodzin arystokratycznych – Tołstojów i Wołkońskich. Matka zmarła w 1830 r., a siedem lat po niej również ojciec Lwa. Pisarz miał czworo rodzeństwa. Po śmierci rodziców wychowywały go krewne ze strony ojca. Posiadał francuskiego, a następnie – niemieckiego – guwernera.
W roku 1844 rozpoczął studia – początkowo orientalistykę, a później – prawo na Uniwersytecie Kazańskim. Po trzech latach porzucił studia i powrócił do Jasnej Polany. Rozwijał tam znajomość języka angielskiego, uczył się muzyki oraz samodzielnie studiował prawo. W 1849 r. założył w swojej rodzinnej miejscowości szkołę dla dzieci pochodzących z chłopskich rodzin.
Młody Tołstoj korzystał również z uroków życia, próbując hazardu podczas pobytów w Moskwie i Petersburgu.
Po wstąpieniu do wojska w 1851 r. służył na Kaukazie, a następnie podczas wojny krymskiej walczył na terenie Bałkanów i w Sewastopolu. Okres pobytu w wojsku był też czasem, kiedy opublikował pierwsze dzieła: pierwszą część trylogii autobiograficznej „Dzieciństwo” oraz „Opowiadania sewastopolskie”.
Po zakończeniu wojny, w 1856 r., porzucił karierę wojskową i mieszkał na zmianę w Jasnej Polanie, Sankt Petersburgu oraz Moskwie. W tym czasie był już rozpoznawany jako twórca literacki.
Tołstoj w latach 1857 oraz 1860-1861 podróżował po Europie Zachodniej, odwiedzając Paryż oraz Szwajcarię i Włochy. Pobyty te znalazły odzwierciedlenie w opowiadaniu „Lucerna”. Druga z podróży pisarza wiązała się z poznawaniem problemów oświaty oraz funkcjonowaniem instytucji oświatowych Niemiec i Francji. Był pod wrażeniem m.in. poglądów i działań Bertholda Auerbacha oraz Adolfa Diesterwega. Poznał również P.-J. Proudhona oraz Joachima Lelewela.
Po powrocie do Rosji skupił się na działalności pedagogicznej i otworzył 13 szkół dla dzieci pochodzących z chłopskich rodzin – w Jasnej Polanie i okolicach. Ponadto wydawał periodyk pedagogiczny „Jasna Polana”, tworzył podręczniki, pisał bajki i opowiadania dla dzieci, a także sam uczył w szkołach.
Pisarz w 1862 r. wziął ślub z córką lekarza – Zofią Bers i postanowił oddać się obowiązkom rodzinnym, dbaniu o gospodarstwo oraz pisaniu.
Na poglądy Tołstoja składało się m.in. całkowite odrzucenie przemocy, również w przypadku zwalczania nią zła. Nauczanie Chrystusa rozumiał racjonalistycznie i przyjmował je jako zbiór zasad etycznych. Wzywał do powrotu do natury i okazywania miłości bliźnim. Jego zdaniem wiele z osiągnięć cywilizacji było złe i przyczyniało się do zwiększania różnic pomiędzy ludźmi biednymi i

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!