Manuela Gretkowska

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Manuela Gretkowska, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Manuela Gretkowska – polska pisarka, scenarzystka, felietonistka, a także działaczka społeczna i założycielka Partii Kobiet. Jej książki są tłumaczone na wiele języków, między innymi na: węgierski, serbski, ukraiński, litewski, rosyjski, niemiecki, hiszpański i fiński.
Manuela Gretkowska przyszła na świat 6 października 1964 roku w Łodzi.
Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam też współpracowała z czasopismem literackim i kulturalnym „brulion”, którego redaktorem naczelnym był Robert Tekieli.
W roku 1988 wyjechała do Francji, gdzie ukończyła antropologię średniowiecza w jednej z paryskich szkół. Na początku lat 90. wróciła do kraju. Pracowała jako zastępca redaktorki naczelnej magazynu „Elle”, następnie została awansowana na dyrektor literacką tego pisma. Jej felietony ukazywały się nie tylko w „Elle”, ale również w „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityki”, „Machiny” oraz „Cogito”. Przez pewien czas pełniła również rolę asystentki pisarza i malarza – Józefa Czapskiego. Jej mężem był wówczas prozaik, eseista i publicysta – Cezary Michalski.
Pisarka zadebiutowała wydaną w 1991 roku książką p.t. „My zdies’ emigranty”. W utworze tym w ironiczny sposób pokazała doświadczenia młodych ludzi wyjeżdżających z Polski. Jej twórczość docenił polski poeta i prozaik – Czesław Miłosz, którego wypowiedź opublikowano w pierwszym wydaniu.
W kolejnych latach powstawały następne książki autorstwa Gretkowskiej. Znalazł się wśród nich „Tarot paryski”, „Kabaret metafizyczny” oraz „Podręcznik do ludzi”. Twórczość ta przyniosła jej opinię skandalistki i postmodernistki. Jej proza, która bywa określana jako feministyczna i metafizyczna znalazła liczne, bardzo zróżnicowane grono czytelników. Styl, w którym pisała był lekki, unikała ona bowiem patetycznego języka. W 1994 roku pisarka rozwiodła się ze swoim mężem Cezarym. Niedługo później związała się z Piotrem Pietuchą. Para wspólnie wychowuje córkę Polę.
Manuela w 1996 roku napisała scenariusz do filmu reżyserii Andrzeja Żuławskiego zatytułowanego „Szamanka”. Był to dramat psychologiczny produkcji polsko-francuskiej. Rok później wyjechała do Szwecji. W 1998 roku wydała książkę p.t. „Namiętnik”, w której zebrała pięć opowiadań, mówiących o potrzebie i poszukiwaniu miłości. W tym samym roku powstał „Światowidz”. Jest to zbiór opowieści z podróży, między innymi do Indii, Nepalu czy słonecznej Hiszpanii. Książka ukazuje również różne religie, widziane okiem Europejki, która przemierza świat, aby upewnić przekonanie, że mimo różnic kulturowych i cywilizacyjnych nadal istnieje jedność ludzkiego odczuwania.
Od 27 marca 2000 roku w telewizji TVN zacz�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!