Maria Konopnicka
Zamień czytanie na oglądanie!
Maria Konopnicka
Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. W skrócie była to polska pisarka i publicystka z okresu realizmu. Należy do jednych z najwybitniejszych pisarek w historii Polski.
Co ciekawe, przez długi okres czasu nie dało się ustalić daty urodzenia Marii, ponieważ co jakiś czas artystka odmładzała się o kilka lat, na dodatek o bracie młodszym mówiła, że jest od niej starszy.
Trochę o jej młodości i początkach twórczości W wieku 20 lat wtedy jeszcze Maria Wasiłowska poślubiła Jarosława Konopnickiego, który był 12 lat od niej starszy. W przeciągu dziesięciu lat małżeństwa Konopnicka urodziła ośmioro dzieci. Jednak Maria nie mogła znieść tego, jak bardzo jej mąż ją ograniczał. Nie podobało jej się również to, że jest na jego utrzymaniu oraz nie pasowała jej rola gospodyni domowej. Natomiast jej mężu nie podobały się zainteresowania żony, czyli literatura, która wtedy zaczęła pisać. Maria i Jarosław próbując ratować swoje małżeństwo przeprowadziła się, a po przeprowadzce Konopnicka napisała poemat “W górach”. Dostał on pozytywną recenzję od Henryka Sienkiewicza. Wtedy poetka uwierzyła w siebie, swój talent i postanowiła sama zacząć dbać o dzieci,a przede wszystkim o siebie. Dlatego Maria po czternastu latach małżeństwa postanowiła się rozstać się z mężem i wyprowadziła się z dziećmi (co utrwaliła w wierszu pod tytułem “Przed odlotem”).
W Warszawie Maria pracowała jako korepetytorka. Brała udział w różnych konspiracjach i jawnych akcjach społecznych. W pewnym momencie zdecydowała się uniezależnić od swoich dzieci. Gdy najmłodsza córka poszła do szkoły, Maria wyprowadziła się z Warszawy. Większość czasu poświęcała na swój rozwój, ale odwiedzała dzieci, uczyła je oraz pomagała finansowo.
Pewnego razu głośna stała się sprawa o córce Konopnickiej – Helenie. Była oskarżona o serie kradzieży, ale również o próbę zabójstwa matki. Wtedy Maria praktycznie wyrzekła się córki mówiąc, że jest “okropną osobą” i “wyrodkiem”. Córka przebywała w różnych zakładach zamkniętych, a Maria nie interesowała się ani ją, ani jej dzieckiem.
Polski myśliciel Ludwik Krzywicki nazwał Marię “niewiastą mocno kochliwą”. Mówiono jej nazwisko z wieloma mężczyznami na przykład z młodszym o siedemnaście lat Janem Gadomskim (dziennikarzem). Natomiast jeden z jej adoratorów Maksymilian Gumplowicz (historyk i filozof) bardzo przeżył odrzucenie i zastrzelił się.
Na 25-lecie pracy pisarskiej Maria Konopnicka otrzymała dworek w okolicach Krosna w darze narodowym. Według niektórych poetów Maria z Marią Dulębianką przez 20 lat były partnerkami życiowymi.
Teraz bardziej skupię się na życiu literackim Marii
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!