Charles Louis de Secondat znany pod przydomkiem Monteskiusz urodził się 18 stycznia 1689 roku w La Brede we Francji. W tym państwie panowała monarchia absolutną, gdzie król mógł wszystko. Pochodził z arystokratycznej rodziny, w której jego przodkowie byli Francuskimi sędziami. Jego rodzina była także baronami w Brede i Montesquieu. Możliwe, że to od Montesquieu ma swój przydomek. Najlepszym z sędziów w jego rodzinie był dziadek Charlesa Louisa de Secondata, który był przewodniczącym najwyższego sądu w parlamencie. Kiedy miał siedem lat stracił matkę. Kształtował się na prawnika i był bardzo zdolnym uczniem. Był dobry w różnych językach szczególnie w grece i łacinie. Poza tym uczył też się o ludziach, czyli humanistyki. Po śmierci wuja rozwijał się dalej jako prawnik i sędzia na stanowisku przewodniczącego parlamentu. Później zaczął pisać książki, w których zawierał swoje życiowe i polityczne poglądy. Książki te przyniosły mu wiele wrogów, ale większość społeczeństwa go podziwiała i uważała jego dzieła za dzieła sztuki. Pierwszym utworem Charlesa Louisa de Secondata były „Listy Perskie”. Utwór był pisany w formie listów, czyli był świetnym przykładem powieści epistolarnej. Monteskiusz wydał ją anonimowo w Amsterdamie w 1721 roku. Na powieści składa się 161 listów. Głównymi bohaterami są Persowie, którzy podróżują przez Europę, a później zamieszkują we Francji. Piszą oni do przyjaciół jak się żyję we Francji i Europie. W tym utworze Charles Louis de Secondat skrytykował politykę Francuską, czyli władzę absolutną, którą posiadał król. Uznał też, że polityka Wielkiej Brytanii, gdzie był trójpodział władzy, w którym król lub władca mieli władzę wykonawczą, sądy miały władzę sądowniczą i parlament miał władzę ustawodawczą jest idealny i każdy kraj powinien ten podział władzy zastosować. Przez to miał wrogów na przykład wśród władców lub królów dążących do monarchii absolutnej w państwie, w którym siedział on na tronie. Jednak zyskał swoimi rozmyślaniami nad idealną władzą, za którą uznał monarchię parlamentarną, która miała miejsce właśnie w Wielkiej Brytanii. Następnym dziełem i jednocześnie najbardziej znanym jest książka pod tytułem „O duchu praw”. Książka napisana przez Charlesa Louisa de Secondata została napisana, kiedy u władzy była dynastia Burbonów. Zawarł w tej książce swoje poglądy wobec władzy co było bardzo imponujące, ponieważ w XVIII, kiedy tworzył swoje dzieła we Francji była władza absolutna polegająca na tym, że król lub władca mógł wszystko, dlatego też publikowanie swoich poglądów w książ
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
kach było bardzo odważne, ponieważ władcy lub królowie mogli po ujawnieniu swoich poglądów, które były przeciwko nim kazać go zabić. Cztery lata przed śmiercią Charlesa Louisa de Secondata książka „O duchu praw” została umieszczona w zbiorze ksiąg zakazanych przez kościół. Książka została wydana w 1748 roku w Genewie. Charles Louis de Secondat napisał ją po Francusku. W swoich innych dziełach krytykował prawa obowiązujące w państwie twierdząc, że są one, aby poskromić dziką naturę. Krytykował niewolnictwo mówiąc, jakość państwa stanowi gwarantowana wolność obywateli. Był za podziałem władzy między króla, sąd i parlament. Twierdził, że te trzy różne instytucje powinny być od siebie niezależne. Monteskiusz lubił podróżować, więc często się w nie wybierał. Sprzedał swoją posadę przewodniczącego najwyższego sądu w parlamencie i wyruszył w podróże. Na początek pojechał do stolicy Francji. Potem zaś jeździł po Europie porównując ustroje różnych państw. Właśnie na tej wyprawie dowiedział się rzeczy, które zawarł później w swoich książkach. Powodziło mu się także w życiu prywatnym, ponieważ 30 kwietnia ożenił się z Jeanne de Lartigue, z którą później miał trójkę dzieci dwie córki Marie i Denise oraz Jeana Baptiste de Secondata, który był francuskim botanikiem i przyrodnikiem, umarł on w 1796 roku. Charles Louis de Secondat umarł dziesiątego lutego 1755 roku w wyniku zakażenia chorobą. Pochowano go w kaplicy świętej Genowefy w kościele Saint-Sulpice w Paryżu.
Moim zdaniem Charles Louis de Secondat inaczej Monteskiusz był jednym z najlepszych pisarzy w dziejach świata. Najbardziej imponuje mi jego odwaga, ponieważ publikując dzieła, które są przeciwne władcom naraził się na to, że tamten postanowi go zabić. Mocno imponujące są też same jego dzieła, w których zawarł argumenty, dlaczego powinien istnieć trójpodział władzy. To właśnie między innymi dzięki jego rozmyślaniom i zapisywaniu ich wiemy dzisiaj jak wyglądał ustrój polityczny i gospodarczy takich państw jak Austrii, Włoch, Węgrów, Niemców i Wielkiej Brytanii, czyli kraje, które odwiedzał w czasie swoich podróży. To on opracował trójpodział władzy, na którym opierają się prawie wszystkie demokratyczne kraje Europy w dzisiejszych czasach. Moim, więc zdaniem dzięki niemu istnieje w dzisiejszych naszych czasach trójpodział władzy, który jak na razie spisuje się w większości państwach idealnie. Dzięki temu zawdzięczamy mu aktualne ustroje polityczne państw demokratycznych, w których istnieje trójpodział władzy opracowany przez Charlesa Louisa de Secondata, czyli Monteskiusza.
Dodaj komentarz jako pierwszy!